Բրազիլիայում հետընտրական ցույցերը վերաճել են մասշտաբային անկարգությունների, գրոհի պառլամենտի շենքի վրա։ Բրազիլիայի նախկին նախագահ Ժաիր Բոլսոնարոյի հարյուրավոր կողմնակիցներ ներխուժել են երկրի Ազգային կոնգրես: Նրանք գրոհել են նաև Գերագույն դատարանի շենքն ու նախագահական պալատը։
Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել ցուցարարների դեմ, և երեք ժամ անց հաջողվել է դադարեցնել տեղի ունեցողը։ Ձերբակալվածների թիվը հասնում է մոտ 400-ի։
Այս գրոհը տեղի է ունեցել երկրի նոր նախագահ Լուլա դա Սիլվայի երդմնակալությունից մեկ շաբաթ անց: Ցուցարարները, որոնք սատարում են Բոլսոնարոյին և նրա ծայրահեղ աջակողմյան քաղաքականությանը, հրաժարվում են ընդունել նրա պարտությունը ընտրություններում: Բոլսոնարուն, սակայն, դատապարտել է իր աջակիցների գործողությունները։
Նորընտիր նախագահը տեղի ունեցողը որակել է «վանդալիզմի և ֆաշիզմի գործողություններ»: Նրա խոսքով՝ երկրի պատմության մեջ սա աննախադեպ արարք է։
Տեղական ժամանակով ժամը 18:30-ի սահմաններում իրավապահ մարմիններին հաջողվել է վերականգնել վերահսկողությունը բոլոր երեք շենքերի նկատմամբ, և ձերբակալել գրոհի մասնակիցներին։

Post-election demonstrations in Brazil. the opposition attacked the parliament and presidential buildings
In Brazil, the post-election demonstrations turned into large-scale riots and attacks on the parliament building. Hundreds of supporters of former Brazilian president Jair Bolsonaro stormed the country's National Congress. They also attacked the structure of the Supreme Court and the presidential palace.
The police used tear gas against the protesters, and three hours later, they managed to stop what was happening. The number of arrested people reaches about 400.
This attack happened a week after the inauguration of the country's new president, Lula da Silva. Protesters who support Bolsonaro and his far-right policies refuse to accept his defeat in the election. Bolsonaro, however, condemned the actions of his supporters.
The newly elected president described what was happening as "acts of vandalism and fascism." According to him, this is unprecedented in the country's history.