ԱՄՆ աջակցում է ԵԱՀԿ Փաստահավաք առաքելություն ստեղծելու Հայաստանի առաջարկը
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարպենտերը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդում՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական վերջին զարգացումներին։ Ելույթում մասնավորապես ասվում է.
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է խորապես ներգրավված լինել՝ օգնելով Հայաստանին և Ադրբեջանին աշխատել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ: Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը սեպտեմբերի 27-ին Սպիտակ տանը հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի և Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ՝ խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու նպատակով։ Հոկտեմբերի 4-ին պետքարտուղար Բլինքենը եռակողմ զրույց ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Բայրամովի հետ, որի ընթացքում նա խրախուսեց վստահության ձևավորումը և հետագա առաջընթացը նրանց բանակցություններում։ Պետքարտուղար Բլինքենը նաև մեր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ուղղությամբ ձեռնարկված դրական քայլերի համար՝ կարևորելով Ադրբեջանից Հայաստան 17 ռազմագերիների վերադարձը։
Մենք շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծել չլուծված խնդիրները։ Առանց հաշտեցման չի լինի տևական խաղաղություն, և դիվանագիտությունն այդ նպատակին հասնելու միակ ճանապարհն է։ Անցյալ շաբաթավա վերջին սոցիալական ցանցերում հայտնված սարսափելի տեսանյութը, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերը մահապատժի ենթարկում անզեն հայ գերիներին, պետք է ամբողջությամբ և անաչառ հետաքննվի: Ձերբակալվածների նկատմամբ ցանկացած խոշատնգումների համար պատասխանատուները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն։ Մենք ի գիտություն ենք ընդունում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի կողմից հարուցված հետաքննությունը և հիշեցնում ենք կողմերին՝ պահպանել իրենց պարտավորությունները՝ արագ վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին և գերիների հետ վարվել իրենց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։
Սեպտեմբերի 13-14-ի և սեպտեմբերի 28-ին հրադադարի վերջին խախտումները խիստ մտահոգում են Միացյալ Նահանգներին։ Միացյալ Նահանգները խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին խստորեն պահպանել կայուն հրադադարը, հետ քաշել և հեռացնել իրենց զինված ուժերը և շարունակել բանակցությունները սահմանների սահմանազատման շուրջ՝ աջակցելու խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք կրկնում ենք մեր կոչը ադրբեջանական ուժերին՝ վերադառնալ իրենց սկզբնական դիրքերը՝ սեպտեմբերի 12-ի գիշերը ռազմական գործողությունների բռնկումից առաջ: Սահմանային վեճերը պետք է լուծվեն բանակցությունների, ոչ թե բռնության միջոցով։ Անցած շաբաթվա ընթացքում ականներից հայ զինվորների և ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների մահը հստակ և ողբերգական կերպով ցույց է տալիս այս հակամարտության շարունակական հումանիտար հետևանքները։
Վերջապես, պարոն Նախագահ, Միացյալ Նահանգները վճռականորեն աջակցում է ԵԱՀԿ-ի՝ վստահության ամրապնդման և հակամարտությունների կանխարգելման գործիքների ակտիվացմանը, ներառյալ Փաստահավաք առաքելության ստեղծումը, ինչպես պահանջվել է Հայաստանի կողմից: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հրատապ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու, վստահության ամրապնդման և միջազգային պարտավորությունների և պարտականությունների հանդեպ իրենց հաշվետու լինելու համար։ Մենք խրախուսում ենք հետագա առաջընթացը անհայտ կորածների խնդրի լուծման և մնացած բոլոր ռազմագերիների վերադարձի հարցում։ Միացյալ Նահանգները աջակցում է համապարփակ խաղաղ գործընթացին և հանձնառու է աշխատել երկկողմանի՝ Եվրամիության նման սերտ գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵԱՀԿ-ն»:

The USA supports Armenia's proposal to establish an OSCE fact-finding mission
US Ambassador to the OSCE Michael Carpenter spoke at the OSCE Permanent Council, addressing the latest Armenian-Azerbaijani developments. The speech states explicitly:
“The United States remains deeply engaged in helping Armenia and Azerbaijan work toward a comprehensive peace agreement. National Security Advisor Jake Sullivan met at the White House on September 27 with Hikmet Hajiyev, Advisor to the President of Azerbaijan, and Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, to advance the peace process. On October 4, Secretary of State Blinken had a trilateral conversation with Armenian Foreign Minister Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Bayramov. He encouraged confidence building and further progress in their negotiations. Secretary of State Blinken also expressed our gratitude for the positive steps taken by Armenia and Azerbaijan towards reaching a stable peace agreement, highlighting the return of 17 prisoners of war from Azerbaijan to Armenia.
We continue to encourage Armenia and Azerbaijan to resolve the unresolved issues at the negotiating table. Without reconciliation, there will be no lasting peace, and diplomacy is the only way to achieve that goal. Last week's horrifying video on social media showing Azerbaijani armed forces executing unarmed Armenian prisoners must be thoroughly and impartially investigated. Those responsible for any torture of detainees must be held accountable. We take note of the investigation initiated by the Prosecutor General of Azerbaijan and remind the parties to uphold their obligations to return all prisoners of war promptly and to treat prisoners by their international obligations.
The recent ceasefire violations on September 13-14 and September 28 are of great concern to the United States. The United States encourages Armenia and Azerbaijan to maintain a sustainable ceasefire, withdraw and withdraw their armed forces, and continue border demarcation negotiations to support a peace settlement. We reiterate our call to the Azerbaijani troops to return to their original positions before the outbreak of hostilities on the night of September 12. Border disputes should be resolved through negotiations, not violence. The deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians from landmines over the past week clearly and tragically demonstrate the ongoing humanitarian consequences of this conflict.
Finally, Mr. President, the United States strongly supports the activation of the OSCE's confidence-building and conflict prevention tools, including establishing a Fact-Finding Mission, as requested by Armenia. We call on Armenia and Azerbaijan to take urgent steps to de-escalate tensions, build trust and be accountable to international obligations and responsibilities. We encourage further progress on resolving the missing people and returning all remaining prisoners of war. The United States supports a comprehensive peace process and is committed to working bilaterally through close partners like the European Union and international organizations like the OSCE."