Հեմիլթոնը մոտ է «Ferrari» տեղափոխությանը
Ֆորմուլա 1-ի յոթակի չեմպիոն Լյուիս Հեմիլթոնը մոտ է «Մերսեդեսի» թիմից հեռանալուն։ Ինսայդերները հաղորդում են, որ բրիտանացին կարող է միանալ  «Ferrari»-ի թիմին՝ փորձելով նվաճել իր ռեկորդային՝ ութերորդ տիտղոսը։
39-ամյա մարզիկը պատրաստ է միանալ իտալական թիմին 2025 թվականի մրցաշրջանում, չնայած՝ անցյալ մրցաշրջանում երկու տարվա պայմանագիր է կնքել «Մերսեդեսի» հետ:
Ֆորմուլա 1-ի ինսայդերները կարծում են, որ գործարքը կարող է ավարտվել առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում։
«Մերսեդեսի» թիմի արտակարգ հանդիպումը նշանակված է այսօր՝ փետրվարի 1-ին, և կսկսվի Երևանի ժամանակով 18:00-ին, հաղորդում է BBC-ն։ Այդ հանդիպման ավարտին էլ կարող է հայտարարվել սենսացիոն որոշման մասին։
Մամուլը դեռ վաղուց էր Հեմիլթոնին կապում ամենահայտնի թիմ տեղափոխվելու հետ, սակայն յոթակի չեմպիոնը միշտ իր հավատարմություն է ցույց տվել «Մերսեդեսին» և ղեկավար Տոտո Վոլֆին:
Այնուամենայնիվ, SunSport-ը կարծում է, որ Հեմիլթոնը կակտիվացնի իր պայմանագրում ընդմիջման կետը, որը թույլ կտա նրան հեռանալ «Մերսեդեսից» այս մրցաշրջանի վերջում:
Նշենք, որ Հեմիլթոնը առանց հաղթանակի է 2021 թվականի դեկտեմբերից, նույն մրցաշրջանում նա զիջել է տիտղոսը «Red Bull»-ի հոլանդացի պիլոտ Մաքս Ֆերստապենին:
Հաղորդվում է, որ Հեմիլթոնի անհաջողությունների պատճառ կարող է հանդիսացած լինել այն, որ «Մերսեդեսը» այս ընթացքում մատակարարել է երկու բոլիդ, որոնք «տառապել» են խնդիրներից, ինչը նշանակում է, որ նա չի կարողացել պայքարել հաղթանակների և տիտղոսների համար:
«Ferrari»-ի նախագահ Ջոն Էլկանը եղել է Հեմիլթոնի տաղանդի երկարամյա երկրպագուներից մեկը, և նրանք նախկինում բանակցություններ են վարել:

Хэмилтон близок к переходу в Ferrari
Семикратный чемпион Формулы-1 Льюис Хэмилтон близок к уходу из команды «Мерседес». Инсайдеры сообщают, что британец может присоединиться к команде Ferrari в попытке завоевать свой рекордный восьмой титул.
39-летний футболист собирается присоединиться к итальянской команде в сезоне 2025 года, несмотря на то, что в прошлом сезоне он подписал двухлетний контракт с Mercedes.
Инсайдеры Формулы-1 полагают, что сделка может быть завершена в течение следующих 24 часов.
Внеочередное собрание команды "Мерседес" запланировано на сегодня, 1 февраля, и начнется в 18:00 по ереванскому времени, сообщает BBC. По итогам этой встречи может быть объявлено сенсационное решение.
Пресса давно связывала Хэмилтона с переходом в самую известную команду, но семикратный чемпион всегда демонстрировал свою преданность Mercedes и боссу Тото Вольффу.
Однако SunSport полагает, что Хэмилтон активирует пункт о перерыве в своем контракте, который позволит ему покинуть Mercedes в конце этого сезона.
Стоит отметить, что Хэмилтон без побед с декабря 2021 года, в этом же сезоне он уступил титул голландскому гонщику Red Bull Максу Ферстаппену.
Сообщалось, что причиной неудач Хэмилтона могло быть то, что Mercedes поставил в этот период две машины, которые «страдали» от проблем, то есть он не мог бороться за победы и титулы.
Председатель Ferrari Джон Элканн долгое время восхищался талантом Хэмилтона, и в прошлом они уже вели переговоры.