Կառավարությունը կվաճառի «Վիվա Արմենիա» -ի իր բաժնեմասի 20%-ը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում չզեկուցվող կարգով հավանություն տվեց «Վիվա Արմենիա» հեռահաղորդակցական ընկերությունում որպես նվեր ստացած իր բաժնեմասի 20%–ը վաճառելու գործարքի ստորագրմանը։
Ըստ կառավարության որոշման՝ գնորդը համաձայնվել է վաճառողին տրամադրել վաճառքի օպցիոն բաժնետոմսերը։ Օպցիոնի բաժնետոմսերն են վաճառողին պատկանող՝ ընկերության 110․000 հասարակ բաժնետոմսերը, յուրաքանչյուրը՝ 1000 դրամ անվանական արժեքով:
Վաճառողի կողմից օպցիոնի իրացման ծանուցման դեպքում գնորդը վաճառողին պետք է վճարի հատուցման ընդհանուր գումարը՝ 50 միլիոն դոլարի չափով, ավարտից հաշված 90 օրվա ընթացքում: Վերոգրյալ գործընթացը կիրականացվի «Պետական գույքի մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) մասին» օրենքի կիրառմամբ:

Правительство продаст 20% своей доли в «Viva Armenia»
На сегодняшнем заседании правительство Армении в бездокладном порядке одобрило подписание сделки по продаже 20% своей доли в телекоммуникационной компании «Вива Армения», которая ранее была передана государству в дар.
Согласно решению, покупатель согласился предоставить продавцу опционные акции. Речь идет о 110 000 обыкновенных акциях компании, находящихся в собственности продавца, каждая номинальной стоимостью 1000 драмов.
В случае уведомления о реализации опциона продавцом, покупатель обязан будет выплатить последнему общую компенсационную сумму в размере 50 миллионов долларов в течение 90 дней с момента завершения сделки. Процедура будет проведена в соответствии с Законом «О приватизации государственного имущества».