Տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման ռազմավարական ուղիները. Մխիթար Հայրապետյանի հոդվածը՝ Forbes-ում
Օգոստոսի 1-ին հեղինակավոր Forbes ամսագրում հրապարակվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հեղինակած հոդվածը, որը ներկայացնում է զարգացող կիսահաղորդչային և արհեստական բանականության հաբեր մուտք գործելու կարևորությունն ու ռազմավարական ուղիները։
Այդ մասին հայտնում են ԲՏԱ նախարարությունից։
Հոդվածում Մխիթար Հայրապետյանը խորը վերլուծությամբ ներկայացնում է այն մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, որոնք ծառանում են զարգացող երկրներում տեխնոլոգիական ներդրումների իրականացման ճանապարհին։
Ըստ նախարարի՝ ներդրումային որոշումներ ընդունելիս առաջնայինը պետք է լինի ոչ թե առկա ռեսուրսների գնահատումը, այլ այն, թե որքանով է երկիրը ունակ ստեղծելու անհրաժեշտ հիմքեր՝ կայուն տեխնոլոգիական զարգացման համար։
Այս համատեքստում Հայաստանը ներկայացվում է որպես երկիր, որն այսօր գուցե չունի ժառանգական արտադրական հզորություններ (legacy foundries), սակայն ունի հուսալի ատոմային էներգիա, ռազմավարական հանքային պաշարների հասանելիություն և խոր արմատներ ունեցող հարուստ ինժեներական ավանդույթներ։ Նախարարի համոզմամբ՝ հենց այս բաղադրիչներն են, որ ստեղծում են ապագայի վրա հիմնված վստահելի հիմք՝ տեխնոհամակարգերի զարգացման համար։
Հոդվածում անդրադարձ է կատարվում նաև NVIDIA և Firebird ընկերությունների կողմից Հայաստանում հայտարարած 500 միլիոն դոլար արժողությամբ արհեստական բանականության խոշոր տվյալային կենտրոնի ստեղծման նախագծին, որը, նախարարի խոսքով, վկայում է այն մասին, թե ինչպես են տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարները վստահություն ցուցաբերում Հայաստանի նկատմամբ՝ որպես ապագայի տեխնոհաբ։

Стратегические направления развития технологической экосистемы — статья Мхитара Айрапетяна в Forbes
1 августа в авторитетном журнале Forbes была опубликована статья министра высокотехнологической промышленности Армении Мхитара Айрапетяна, в которой изложена важность выхода на рынок полупроводников и искусственного интеллекта, а также стратегические направления в этой сфере.
Об этом сообщили в Министерстве высокотехнологической промышленности.
В статье Мхитар Айрапетян глубоко анализирует вызовы и возможности, с которыми сталкиваются развивающиеся страны на пути реализации технологических инвестиций.
По его мнению, при принятии инвестиционных решений приоритетом должно быть не просто наличие ресурсов, а способность страны создавать необходимые основы для устойчивого технологического развития.
В этом контексте Армения представляется как страна, которая, возможно, не обладает унаследованными производственными мощностями (legacy foundries), но располагает надёжной атомной энергетикой, доступом к стратегическим минеральным ресурсам и богатыми инженерными традициями с глубокими корнями. По убеждению министра, именно эти компоненты формируют надёжную основу для развития технологий будущего.
В статье также рассматривается проект по созданию крупного центра обработки данных на базе искусственного интеллекта в Армении, стоимостью 500 миллионов долларов, о котором объявили компании NVIDIA и Firebird. По словам министра, этот проект свидетельствует о доверии ведущих представителей технологической отрасли к Армении как к будущему технохабу.