Օտարերկրացիների հանցախումբը Երևանում համակարգչային հափշտակություններ էր արել. նոր բացահայտում
Այս տարվա փետրվարին Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում ստացվել էին հանցավոր կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ հերթական հավաստի օպերատիվ տեղեկությունները, ըստ որոնց՝ Երևանի Գարեգին Նժդեհի փողոցի գրասենյակային նշանակության տարածքում Հայաստանի և օտարերկրյա մի խումբ քաղաքացիներ ստեղծել են հանցավոր կազմակերպություն և զբաղվում են համակարգչային հափշտակություններով:
Ամիսներ տևած օպերատիվ-հետախուզական ծավալուն միջոցառումների արդյունքում հնարավոր եղավ պարզել հանցագործությունների կատարման եղանակը, հանցավոր կազմակերպությունում ներգրավված անձանց ինքնությունն ու յուրաքանչյուրի դերակատարումը:
Հուլիսի 1-ին, մանրակրկիտ նախապատրաստումից հետո, Քրեական ոստիկանության և Քննչական կոմիտեի աշխատակիցներն իրականացրին անսպասելի խուզարկություն, և հմուտ գործողությունների արդյունքում հանցավոր կազմակերպության անդամներին չհաջողվեց ոչնչացնել առանցքային ապացուցողական նշանակություն ունեցող էլեկտրոնային տեղեկությունները:
Հայտնաբերվել են հանցավոր կազմակերպության անդամաներին պատկանող համակարգչային տեխնիկա և բջջային հեռախոսներ, որոնց հատուկ կահավորանքը պետք է չեզոքացներ իրենց ինքնության բացահայտման ռիսկը:
Մինչ այդ ձեռք էին բերվել փաստական տվյալներ, որ հանցավոր կազմակերպության անդամները համացանցի միջոցով կապ են հաստատել արտերկրում բնակվող անձանց հետ, ներկայացել տարբեր կեղծանուններով և հաղորդակցվելով օտար լեզուներով՝ հանցավոր եղանակով նրանցից հափշտակել են ֆինանսական միջոցներ:
Մասնավորապես՝ նրանք տուժողներին առաջարկել են իրենց պատրաստած կեղծ կրիպտոարժույթների հարթակներում կատարել ֆինանսական ներդրում և կարճ ժամանակում ստանալ շահույթ:
Ավելին՝ հանցավոր կազմակերպության անդամները թիրախավորված անձանցից տարբեր պատրվակներով պահանջել և ստացել են տարատեսակ բանկային տվյալներ, որոնց միջոցով ձեռք են բերել այդ անձանց ֆինանսական կարգավիճակի վերաբերյալ տվյալներ:
Բացի այդ, թիրախավորել են նաև այն անձանց, որոնք արդեն դարձել են նմանատիպ հանցագործությունների զոհ և առաջարկել կատարել կեղծ հետաքննություն՝ կորցրած ֆինանսական միջոցները վերադարձնելու պատրվակով, ինչի դիմաց պահանջել են միջնորդավճար:
Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում ստացված տեղեկությունների հիման վրա Քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ, և միջոցառումերը շարունակվել են համատեղ:
Կիբեռհանցագործությունների բացահայտման գործում հատկապես կարևոր է ձեռք բերել ապացույցներ: Առաջին դեպքը չէր, և փորձառու իրավապահները գիտեին, որ այս հանցավոր կազմակերպության անդամները ևս ունեն իրավապահների անակնկալ այցելության դեպքում համակարգիչներում առկա ապացույցները ոչնչացնելու հստակ միջոցներ և ուղեցույց:
Մի խումբ անձանց նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու, ինչպես նաև և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու հատկանիշերով:
Ներկայացվածը Քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության հերթական մեծամասշտաբ բացահայտումն էր։
Ներկայումս Քրեական ոստիկանության ծառայողներն ակտիվ համագործակցում են օտարերկրյա պետությունների գործընկերների հետ` հանցավոր կազմակերպության գործողություններից տուժած անձանց հայտնաբերելու նպատակով:

Иностранная преступная группа занималась кибермошенничеством в Ереване — новые подробности
В феврале текущего года в Управлении по борьбе с киберпреступлениями Криминальной полиции Армении были получены очередные достоверные оперативные сведения, касающиеся деятельности преступной организации, согласно которым в помещении офисного назначения на улице Гарегина Нжде города Еревана группа граждан Армении и иностранных государств создала преступную организацию и занималась компьютерными хищениями.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, продолжавшихся в течение нескольких месяцев, удалось выяснить способ совершения преступлений, установить личности лиц, вовлеченных в преступную организацию, а также роль каждого из них.
1 июля, после тщательной подготовки, сотрудники Криминальной полиции и Следственного комитета провели неожиданный обыск, и в результате профессиональных действий членам преступной организации не удалось уничтожить электронные данные, имеющие ключевое доказательное значение.
Были обнаружены принадлежащие членам преступной организации компьютерная техника и мобильные телефоны, специальное программное обеспечение которых должно было нейтрализовать риск раскрытия их личности.
Ранее были получены фактические данные о том, что члены преступной организации через интернет устанавливали контакт с лицами, проживающими за рубежом, представлялись под различными псевдонимами и, общаясь на иностранных языках, незаконным путем похищали у них денежные средства.
В частности, они предлагали потерпевшим совершить финансовые вложения на подготовленных ими поддельных платформах криптовалют и в короткие сроки получить прибыль.
Более того, члены преступной организации под различными предлогами требовали и получали различные банковские данные, с помощью которых получали информацию о финансовом статусе этих лиц.
Кроме того, они целенаправленно выбирали лиц, уже ставших жертвами подобных преступлений, и предлагали провести фиктивное расследование под предлогом возврата утраченных финансовых средств, требуя за это посредническое вознаграждение.
На основании информации, полученной в Управлении по борьбе с киберпреступлениями Криминальной полиции, в Управлении по расследованию преступлений, совершенных в сфере киберпреступлений и высоких технологий Следственного комитета было инициировано уголовное дело, и мероприятия продолжались совместно.
При раскрытии киберпреступлений особенно важно получение доказательств. Это был не первый случай, и опытные правоохранители знали, что члены этой преступной организации также имеют четкие методы и руководства по уничтожению имеющихся на компьютерах доказательств в случае неожиданного визита правоохранительных органов.
В отношении группы лиц было возбуждено публичное уголовное преследование по признакам создания или руководства преступной организацией, а также совершения преступной организацией компьютерных хищений в особо крупных размерах.
Представленное стало очередным крупномасштабным раскрытием Управления по борьбе с киберпреступлениями Криминальной полиции.
В настоящее время сотрудники Криминальной полиции активно сотрудничают с партнерами из иностранных государств с целью выявления лиц, пострадавших от действий преступной организации.