Հորդորում ենք զերծ մնալ իրականությունը խեղաթյուրող տեղեկություններ տարածելուց. ԱՆ ՔԿԾ
Ի պատասխան կալանավորված անձ Լիանա Հարությունյանի փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանի՝ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունից հայտնում են, որ պնդումներն այն մասին, թե «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի մոր և մանկան համար նախատեսված խցում տաք ջուր չի եղել, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Խցում եղել է տաք ջուր նաև գիշերային ժամերին, ինչը հաստատել են կողքի խցերում երեխաների հետ բնակվող մայրերը։
«Իրականության հետ աղերս չունեն նաև սննդի մասին պնդումները։ Լիանա Հարությունյանին հատկացվել է երեխաների համար նախատեսված, պատշաճ որակի սնունդ՝ կարտոֆիլի խյուս, բանջարեղեն և կաթի փոշի։
Ինչ վերաբերում է խցի՝ իբր ոչ բարվոք պայմաններին, ապա տեղեկացնում ենք, որ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի մոր և մանկան համար նախատեսված բոլոր խցերը կապիտալ վերանորոգված են, ապահովված 24-ժամյա տաք և սառը ջրով և կահավորված նաև մանկական մահճակալներով։
Ուստի հորդորում ենք տիկին Փոստանջյանին զերծ մնալ իրականությունը խեղաթյուրող և այդպիսով հասարակության լայն շրջանակներում բացասական հուզական ֆոն ձևավորող տեղեկություններ տարածելուց։ Հավելենք, որ այս պահին երեխան հետազոտություն է անցնում քաղաքացիական բուժհաստատությունում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Призываем воздерживаться от распространения искажающих действительность сведений: УИС МВД РА
В ответ на заявления адвоката задержанной Лианы Арутюнян Заруи Постанджян Уголовно-исполнительная служба МВД Республики Армения сообщает, что утверждения об отсутствии горячей воды в камере для матерей с детьми исправительного учреждения "Абовян" не соответствуют действительности. В камере имелась горячая вода, в том числе в ночное время, что подтвердили проживающие в соседних камерах матери с детьми.
"Не имеют отношения к действительности и утверждения относительно питания. Лиане Арутюнян предоставлялась предназначенная для детей пища надлежащего качества - картофельное пюре, овощи и сухое молоко.
Что касается якобы ненадлежащих условий в камере, сообщаем, что все камеры для матерей с детьми исправительного учреждения "Абовян" капитально отремонтированы, обеспечены круглосуточной подачей горячей и холодной воды и оборудованы детскими кроватками.
Поэтому призываем госпожу Постанджян воздерживаться от распространения искажающих действительность и тем самым формирующих негативный эмоциональный фон в широких кругах общества сведений. Добавим, что в настоящее время ребенок проходит обследование в гражданском медицинском учреждении", - указано в сообщении.