Ճապոնիայի աջակցությամբ կթարմացվի Հայաստանի օդի մոնիթորինգի համակարգը
Հայաստանը և Ճապոնիան կհամագործակցեն մթնոլորտային օդի որակի վերահսկման համակարգի արդիականացման ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 10-ին հավանություն է տվել դրամաշնորհային համաձայնագրի ստորագրմանը, որը թույլ կտա շարունակել ոլորտի տեխնոլոգիական զարգացումը։
Օդի որակի մոնիթորինգը կարևոր գործիք է ինչպես մարդու առողջության պաշտպանության, այնպես էլ կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի համար։ Սակայն ներկայումս կիրառվող մեթոդները ժամանակավրեպ են և չեն արձագանքում արդի պահանջներին։ Օրինակ՝ ստացված տվյալները հասանելի են դառնում առնվազն երեք օր անց, իսկ կարևոր աղտոտիչների՝ PM10, PM2.5 և ածխածնի մոնօքսիդի չափումները տեխնիկապես հնարավոր չեն։
Նախագծի շնորհիվ նախատեսվում է արդիականացնել երեք դիտակայան՝ համալրելով դրանք ժամանակակից ճապոնական ավտոմատ սարքավորումներով, որոնք կստեղծեն օդի աղտոտվածության իրական ժամանակային պատկեր։ Տվյալները հասանելի կլինեն նաև հանրությանը՝ հնարավորություն տալով հետևել օդի որակին առցանց ռեժիմով։
Այս համագործակցությունը կնպաստի Հայաստանում մթնոլորտային օդի մոնիթորինգի միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցմանը և կուժեղացնի բնապահպանական վերահսկողության կարողությունները։

Система мониторинга воздуха в Армении будет модернизирована при поддержке Японии
Армения и Япония будут сотрудничать в модернизации системы мониторинга качества атмосферного воздуха. Об этом сообщает Министерство окружающей среды Республики Армения.
Правительство Армении 10 июля одобрило подписание грантового соглашения, которое позволит продолжить технологическое развитие сектора.
Мониторинг качества воздуха является важным инструментом как для защиты здоровья человека, так и для борьбы с изменением климата. Однако используемые в настоящее время методы устарели и не отвечают современным требованиям. Например, полученные данные доступны не менее чем через три дня, а измерение таких важных загрязняющих веществ, как PM10, PM2,5 и оксид углерода, технически невозможно.
В рамках проекта будут модернизированы три станции мониторинга, которые будут оснащены современным японским автоматизированным оборудованием, позволяющим получать картину загрязнения воздуха в режиме реального времени. Данные также будут доступны для общественности, что позволит отслеживать качество воздуха в режиме онлайн.
Это сотрудничество будет способствовать приведению мониторинга атмосферного воздуха в Армении в соответствие с международными стандартами и укреплению возможностей контроля за окружающей средой.