ՀՀ-ին անհրաժեշտ է նոր՝ ժողովրդի քվեով հաստատված Սահմանադրություն. վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյա հոբելյանի առթիվ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունեցել տոնական միջոցառում:
Վերջինիս ներկա են գտնվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, օրենսդիր, գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ:
Շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել վարչապետ Փաշինյանը, նախագահ Խաչատուրյանը և ՍԴ նախագահը:
Վարչապետը՝ շնորհավորելով բոլորին Սահմանադրության օրվա և 30-րդ տարեդարձի առիթով, ներկայացրել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նրան, թե ինչպես է Սահմանադրության թեման վերջին ավելի քան մեկ տարվա ընթացքում խաչվել Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության հետ: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ հընթացս պարզվել է, որ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը չենք կարող ամբողջացնել և ամբողջության մեջ գնահատել՝ շրջանցելով Սահմանադրության հարցը, որովհետև այդ թեմաներն ուղիղ առնչվում և խաչվում են իրար հետ: «Դա կապված է «Հայրենիքը պետությունն է, սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, ուժեղացրո՛ւ պետությունդ» կարգախոսի հետ, իսկ այս կարգախոսը կապված է մեր ժողովորդի 500 տարվա պատմության հետ: Ինչո՞ւ եմ այս ամենն ասում Սահմանադրության օրվա առիթով: 500 տարի անընդմեջ սիրելով հայրենիքը, երբեմն նույնիսկ ատելով պետությունը, հնարավոր է արդյոք, որ մեր քաղաքացիական ենթագիտակցությունը չի հաղթահարել հայրենիքը սիրելով՝ պետությանը դիմադրելու այդ ենթագիտակցությունը: Քննարկումներում համոզվել եմ նրանում, որ պետության նկատմամբ դիմադրությունը մեզ համար դարձել է ձեռքբերովի ռեֆլեքս և մենք խնդիր ունենք այն հաղթահարելու»,- ասել է երկրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր ընկալմամբ, վերջին 35 տարում Հայաստանում հաստատված իրավակարգը ՀՀ ժողովուրդը շարունակում է ընկալել որպես մի բան, որը ոչ թե ինքն է որոշել՝ որպես համակեցության կանոն, այլ կրկին ուրիշ մարդիկ՝ առանց իրենց մասնակցության: «Սահմանադրությունն, իմ ընկալմամբ, քաղաքացիների պայմանավորվածությունն է երկրի ներսում միմյանց նկատմամբ հարաբերությունների՝ քաղաքացի-քաղաքացի, քաղաքացի-համայնք, համայնք-Կառավարություն, և ընդհանրապես, երկրում իրավակարգի շուրջ պայմանավորվածությունն է, որը պետք է արտահայտվի Սահմանադրության մեջ: Առերեսվելով այն խնդրին, թե ինչու մեր քաղաքացիներն այդ իրավակարգի նկատմամբ հարազատության զգացում չունեն, ես եկել եմ մի հայտնի, բայց չհնչող եզրակացության, որ այնուամենայնիվ, մեր գործող Սահմանադրությունները՝ սկսած 1995 թվականից, առնվազն հարց են թողել, որ դրանք ընդունվել են ժողովրդի ազատ կամարտահայտմամբ և ազատ քվեարկությամբ: Առնվազն սա հարց է, որի պատասխանը միանշանակ չէ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ մեր Սահմանադրությունը, մեր իրավակարգը, այո, ձևակերպված է լուրջ մասնագետների կողմից, բայց այն, ինչը պետք է տեղի ունենար ժողովրդի ազատ կամարտահայտմամբ, իրականում տեղի չի ունեցել: Երկրի ղեկավարի դիտակմամբ՝ դա է պատճառը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մինչև այսօր մարդիկ ընկալում են հայրենիքը՝ որպես պետությանը դիմադրելու պլատֆորմ, հարթակ: Նրանք չեն զգում, որ իրենց կամարտահայտմամբ է ձևավորվել կյանքի այն կանոնը, որն այսօր գործում է ՀՀ-ում:
«Իրավակարգի ձևավորման սահմանադիրը ժողովուրդն է: Ինչպիսի ոսկեղենիկ Սահմանադրությունն էլ գրենք, եթե իրավակարգի Աստծո՝ ժողովրդի հպումն ազատ կամարտահայտման, հանրաքվեի աներկբա, անառարկելի արդյունքներով այդ հպումը տեղի չի ունեցել, հայրենիքը շարունակելու է մեզանում ընկալվել՝ որպես պետությանը դիմադրելու հարթակ: Եվ ո՞րն է լուծումը, լուծումը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետությանն անհրաժեշտ է նոր, ժողովրդի քվեով հաստատված Սահմանադրություն, որպեսզի ժողովուրդը Սահմանադրությունը համարի իրենը, իր հարազատը, իր հայրենիք-պետության մեջ ապրելու այն կանոնը, որն ինքն է ստեղծել»,- ընդգծել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետությանն անհրաժեշտ է նոր Սահմանադրություն, որը պետք է ունենա կոնկրետ նպատակ, որը պետք է արտահայտի այն իրողությունը, որ այսօր արդեն ՀՀ-ում առկա է: «Այդ իրողությունը հետևյալն է. Հայաստանի Հանրապետությունն իր քաղաքացուն ասում է՝ հայրենիքը և պետությունն այլևս նույնական են, բայց ի տարբերություն մեր նախորդ ամբողջ շրջանի, հազարամյակների պատմության, մեր ուղերձը պետք է լինի շատ հստակ, և այդ ուղերձի առարկայական արտահայտությունը պետք է լինի ՀՀ ժողովրդի ազատ կամարտահայտմամբ ընդունված նոր Սահմանադրությունը: Եվ այդ Սահմանադրությունը պետք է ասի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, պետությունը դո՛ւ ես, դո՛ւ ես Հայաստանի Հանրապետությունը»:

Армении нужна новая Конституция, одобренная всенародным голосованием: премьер-министр
В Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна состоялось торжественное мероприятие, посвященное 30-летию Конституции Республики Армения.
На мероприятии присутствовали премьер-министр Никол Пашинян, президент Республики Ваган Хачатурян, председатель Конституционного суда Арман Диланян, представители законодательной и исполнительной власти, а также главы дипломатических миссий иностранных государств, аккредитованных в Армении.
С поздравительными речами выступили премьер-министр Пашинян, президент Хачатурян и председатель Конституционного суда.
Поздравляя всех с Днем Конституции и ее 30-летием, премьер-министр представил идеологию «Реальной Армении».
Никол Пашинян рассказал, как за последний год с лишним тема Конституции пересекалась с идеологией «Реальной Армении». По словам главы правительства, в процессе стало ясно, что идеологию «Реальной Армении» невозможно завершить и оценить в полной мере, обходя вопрос Конституции, поскольку эти темы напрямую связаны и пересекаются. «Это связано с лозунгом: „Родина — это государство, любишь родину — укрепляй государство“, а этот лозунг связан с 500-летней историей нашего народа. Почему я говорю об этом в День Конституции? Любя родину на протяжении 500 лет, иногда даже ненавидя государство, возможно ли, что наше гражданское подсознание не преодолело эту подсознательную установку сопротивления государству, любя родину? В ходе обсуждений я убедился, что сопротивление государству стало для нас приобретенным рефлексом, и у нас есть задача его преодолеть», — сказал глава государства.
Никол Пашинян отметил, что, по его мнению, правопорядок, установленный в Армении за последние 35 лет, народ продолжает воспринимать как нечто, определенное не им самим как правила сосуществования, а другими людьми без его участия. «По моему пониманию, Конституция — это договоренность граждан о взаимоотношениях внутри страны: гражданин-гражданин, гражданин-община, община-правительство, и в целом договоренность о правопорядке в стране, которая должна быть отражена в Конституции. Столкнувшись с вопросом, почему наши граждане не чувствуют привязанности к этому правопорядку, я пришел к известному, но не озвученному выводу, что, тем не менее, наши действующие Конституции, начиная с 1995 года, оставляют по меньшей мере вопрос, были ли они приняты свободным волеизъявлением и голосованием народа. По меньшей мере, это вопрос, на который нет однозначного ответа», — отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, наша Конституция и наш правопорядок, да, сформулированы серьезными специалистами, но то, что должно было произойти свободным волеизъявлением народа, на самом деле не произошло. По его мнению, это и есть причина, по которой в Республике Армения до сих пор люди воспринимают родину как платформу для сопротивления государству. Они не чувствуют, что именно их волеизъявлением сформированы правила жизни, действующие сегодня в Армении.
«Учредителем правопорядка является народ. Какую бы золотую Конституцию мы ни написали, если прикосновение Бога правопорядка — народа — в виде свободного волеизъявления, референдума с бесспорными и неоспоримыми результатами не произошло, родина будет продолжать восприниматься у нас как платформа для сопротивления государству. И в чем решение? Решение в следующем: Республике Армения нужна новая Конституция, утвержденная голосованием народа, чтобы народ считал Конституцию своей, родной, тем правилом жизни в своем государстве-родине, которое он сам создал», — подчеркнул премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, Республике Армения нужна новая Конституция, которая должна иметь конкретную цель, отражающую уже существующую реальность в Армении. «Эта реальность такова: Республика Армения говорит своему гражданину — родина и государство отныне тождественны, но, в отличие от всей нашей тысячелетней истории, наше послание должно быть очень четким, и предметным выражением этого послания должна стать новая Конституция, принятая свободным волеизъявлением народа Армении. И эта Конституция должна говорить: гражданин Республики Армения, государство — это ты, ты — это Республика Армения».