ՀՀ ԱԳՆ-ն RT-ի հրապարակումը համարում է մանիպուլյատիվ և ապատեղեկատվական
Երեկ Radar Armeniaհրապարակել էր ՀՀ ԱԳՆ-ին ուղղված մեր հարցումն ու ստացված պատասխանը, որում ներկայացված էր ՌԴ ԱԳՆ-ին հղված հայտագրի բովանդակությունը։
Ժամեր անց ռուսական RT լրատվամիջոցը հրապարակում արեց՝ պնդելով, թե իրենց տեղեկություններով Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտագրում իբրև թե «ոչ բարեկամական» է որակել, օրինակ՝ Ռուսաստանի փոխվարչապետի և նախագահի խոսնակի հայտարարությունները։
Այս առնչությամբ Radar Armenia-ն հարցմամբ դիմել է ԱԳՆ։
Պատասխանում նախարարությունից նշել են, որ երեկ ԱԳՆ կողմից տրամադրվել էր հայտագրի ամբողջական բովանդակությունը՝ ներառյալ այն հայտարարությունների նկարագրությունն ու մեջբերումները, որոնք համարվել են ոչ բարեկամական։ ԱԳՆ-ից շեշտել են՝ այդ շրջանակից դուրս այլ վերաբերելի ձևակերպումներ կամ մեջբերումներ հայտագրում չկան։
Միաժամանակ ԱԳՆ-ը արձանագրում է, որ RT-ի հրապարակումն ինքնին հայտագրում նկարագրված քարոզչության լավ օրինակ է՝ հերթական պարզունակ ապատեղեկատվություն և մանիպուլյացիա։

МИД РА считает публикацию RT манипулятивной и дезинформационной
Вчера Radar Armenia опубликовал наш запрос в МИД РА и полученный ответ, в котором изложено содержание обращения, направленного в МИД России.
Спустя несколько часов российское информационное агентство RT опубликовало сообщение, в котором утверждалось, что, по его информации, МИД Армении охарактеризовал это заявление как «недружественное», как и заявления, сделанные вице-премьером России и пресс-секретарем президента.
Radar Armenia обратилась в Министерство иностранных дел с запросом по этому поводу .
В ответе министерство отметило, что полное содержание заявления было предоставлено МИД вчера, включая описание и цитаты заявлений, которые были сочтены недружественными. МИД подчеркнул, что никаких других соответствующих формулировок или цитат, выходящих за эти рамки, в заявлении нет.
При этом в МИД отмечают, что сама публикация RT является наглядным примером пропаганды, описанной в заявлении: очередной простой акт дезинформации и манипуляции.