Քննարկվել են Հայաստանի բիզնես միջավայրին վերաբերող հարցեր
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Զարգացման ֆինանսավորման համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է Առևտրի Միջազգային Պալատի (ICC) Գլխավոր քարտուղար Ջոն Դենթոնի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Միջազգային առևտրի պալատի հայաստանյան ազգային կոմիտեի Գործադիր խորհրդի անդամ, Առևտրի և ներդրումային հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Մարգարյանը:
Միջազգային Առևտրի Պալատը (ICC) աշխարհի խոշորագույն բիզնես կազմակերպությունն է, որը ներկայացնում է ավելի քան 45 միլիոն ընկերություն՝ 170-ից ավելի երկրներում։ 1919 թվականից ի վեր ICC-ն խթանում է միջազգային առևտուրը, պատասխանատու բիզնես վարքագիծը և գլոբալ կարգավորումները՝ ռազմավարական շահերի պաշտպանությամբ, կանոնների ձևավորմամբ և վեճերի լուծմամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի բիզնես միջավայրին վերաբերող հարցեր։ Հանրապետության նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստանում ներդրումների ներգրավման, առևտրի զարգացման և ստանդարտացման հարցերին, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։
Զրույցի ընթացքում Ջոն Դենթոնը շեշտել է իր պատրաստակամությունը Հայաստանում կայանալիք COP 17 ՄԱԿ Կենսաբազմազանության համաժողովի կազմակերպման և անցկացման գործընթացում հնարավոր աջակցության ցուցաբերման հարցում։

Обсуждены вопросы, связанные с бизнес-средой Армении
Президент Республики Армения Ваган Хачатурян в рамках Конференции ООН по финансированию развития встретился с генеральным секретарем Международной торговой палаты (ICC) Джоном Дентоном. В встрече также участвовал член исполнительного совета национального комитета ICC в Армении, председатель комиссии по торговле и инвестициям Айк Маргарян.
Международная торговая палата (ICC) является крупнейшей бизнес-организацией в мире, представляющей более 45 миллионов компаний из более чем 170 стран. С 1919 года ICC способствует развитию международной торговли, ответственного ведения бизнеса и глобального регулирования, защищая стратегические интересы, формируя правила и разрешая споры.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с бизнес-средой Армении. Президент республики, в частности, затронул темы привлечения инвестиций, развития торговли и стандартизации в Армении, а также представил программу «Перекресток мира», инициированную правительством Армении.
В ходе беседы Джон Дентон подчеркнул свою готовность оказать возможную поддержку в организации и проведении конференции ООН по биоразнообразию COP 17, которая состоится в Армении.