ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում ստորագրել և վավերացնել խաղաղության պայմանագիրը
Բրյուսելում կայացել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) հիման վրա ձևավորված Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության կոմիտեի վեցերորդ հանդիպումը։ Կողմերը քննարկել են ՀԸԳՀ կիրարկման գործընթացը և Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցության ընդլայնումը։ Այդ մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Հայաստանը և ԵՄ-ն ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զգալի առաջընթացը՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների  հանձնառությանը։ Ողջունել են 2025 թ. հունիսի 29-30-ը Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասի այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի կարևոր հայտարարությունները, այդ թվում՝ Հայաստան-ԵՄ նոր Գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ քաղաքական համաձայնությունը և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի առաջարկության հաստատումը։ Նշյալ որոշումներն ավելի կմերձեցնեն Հայաստանը և ԵՄ-ը։
Հայաստանը և ԵՄ-ն ողջունել են նաև 270 միլիոն եվրո արժողությամբ «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի իրականացման գործընթացը՝ միտված Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ոլորտային առավել սերտ համագործակցությանը և կապակցվածության ու բիզնես ոլորտներում լայնածավալ ներդրումների խթանմանը ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնության շրջանակում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը համապատասխան։
Գործընկերության կոմիտեն դիտարկել է օրենքի գերակայության, արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների, իրավապահ համակարգի, մարդու իրավունքների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում զարգացումները։ ԵՄ-ը գնահատել է Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը և մարդու իրավունքներին, ինչպես նաև այս ուղղություններով արձանագրված շոշափելի առաջընթացը։ ԵՄ-ն ընդգծել է նշված ոլորտներում բարեփոխումների շարունակականության անհրաժեշտությունն ու լրացուցիչ քայլերն՝ ուղղված խտրականության բոլոր ձևերի վերացմանը։ Կողմերն ընդգծել են որոշումների կայացման և հանրային կառավարման գործընթացներում քաղաքացիական հասարակության լիարժեք մասնակցության կարևորությունը։
Հայաստանը և ԵՄ-ն քննարկել են տարածաշրջանային ներառական կապակցվածության խթանման հնարավորությունները, տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ու փոխադարձ առևտրի ընդլայնման ուղղությունները, թվային և կանաչ փոխակերպումների արագացման ճանապարհները, էներգետիկ անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև կլիմայական գործողությունների ուղղությամբ համագործակցության ամրապնդումը։
Արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության համատեքստում կողմերը ողջունել են Հայաստանի և ԵՄ միջև վերջերս ստորագրված համաձայնագիրը, որը սահմանում է ԵՄ ճգնաժամային կառավարման առաքելություններին և գործողություններին Հայաստանի մասնակցության շրջանակը, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ անվտանգային և պաշտպանական առաջին խորհրդակցությունների անցկացումը։
Կողմերը քննարկել են համագործակցության նոր ուղղություններ՝ կենտրոնանալով հիբրիդային և կիբերսպառնալիքների, արտաքին միջամտությունների և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի հարցում դիմակայության կարողությունների զարգացման վրա։ Վերահաստատել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կարևոր ներդրումը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հարցում։
Գործընկերության կոմիտեին քննարկվել են նաև տարածաշրջանային զարգացումները և Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը՝ կոչ անելով ստորագրել և վավերացնել այն։ ԵՄ-ն ընդգծել է իր լիակատար աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի սկզբունքների վրա։ ԵՄ-ն  իր աջակցությունն է հայտնել նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին։
Հանդիպումը համանախագահել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության՝ Արևելյան Եվրոպայի և Ռուսաստանի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Օդրոն Պերկաուսկիենեն:

ЕС призывает Армению и Азербайджан подписать и ратифицировать мирный договор
В Брюсселе состоялось шестое заседание Комитета партнерства Армения-Европейский союз, сформированного на основе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA). Стороны обсудили процесс реализации CEPA и расширение взаимодействия между Арменией и ЕС. Об этом сообщили в МИД Армении.
Армения и ЕС подчеркнули значительный прогресс в партнерстве, основанный на приверженности общим ценностям. Они приветствовали важные заявления, сделанные министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас во время ее визита в Армению 29–30 июня 2025 года, включая политическое согласие по новой повестке партнерства Армения-ЕС и утверждение Европейской комиссией предложения плана действий по либерализации визового режима. Эти решения способствуют дальнейшему сближению Армении и ЕС.
Армения и ЕС также приветствовали реализацию программы «Устойчивость и рост» стоимостью 270 миллионов евро, направленной на укрепление отраслевого сотрудничества и стимулирование масштабных инвестиций в связанность и бизнес в рамках инициативы ЕС «Глобальные ворота», соответствующей инициативе Армении «Перекресток мира».
Комитет партнерства рассмотрел прогресс в сферах верховенства закона, реформ в судебной системе, правоохранительных органов, защиты прав человека и борьбы с коррупцией. ЕС высоко оценил приверженность Армении демократии, верховенству закона и правам человека, а также ощутимый прогресс в этих направлениях. ЕС подчеркнул необходимость продолжения реформ и дополнительных шагов, направленных на устранение всех форм дискриминации. Стороны отметили важность полноценного участия гражданского общества в процессах принятия решений и государственного управления.
Армения и ЕС обсудили возможности содействия региональной инклюзивной связанности, диверсификации экономики, расширения взаимной торговли, ускорения цифровой и зеленой трансформации, углубления сотрудничества в сфере энергетической безопасности и укрепления взаимодействия в области климатических действий.
В контексте внешней политики, безопасности и оборонной политики стороны приветствовали недавно подписанное соглашение, определяющее рамки участия Армении в миссиях и операциях ЕС по управлению кризисами, а также проведение первых консультаций по безопасности и обороне между Арменией и ЕС.
Стороны обсудили новые направления сотрудничества, сосредоточив внимание на развитии устойчивости к гибридным и киберугрозам, противодействии внешнему вмешательству и дезинформации. Они подтвердили важный вклад гражданской миссии ЕС в Армении в обеспечение мира и стабильности в регионе.
Комитет партнерства также рассмотрел региональные события и процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. ЕС приветствовал достигнутое соглашение по тексту мирного договора между Арменией и Азербайджаном, призвав подписать и ратифицировать его. ЕС подчеркнул свою полную поддержку суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ Армении, основанных на принципах Алма-Атинской декларации 1991 года. ЕС также выразил поддержку усилиям Армении по полной нормализации отношений с Турцией.
Заседание совместно председательствовали заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и заместитель управляющего директора Европейской службы внешних действий по вопросам Восточной Европы и России Одрон Перкаускиене.