Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները
Պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը քննարկում է ունեցել Չինաստանի Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտում։ Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել և քննարկմանը մասնակցել է ինստիտուտի նախագահ Չեն Բոն։ Քննարկմանը ներկա են եղել ինստիտուտի փոխնախագահը և տարբեր աշխարհագրական ուղղություններով հետազոտական բաժինների ղեկավարներ, փորձագետներ:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող դինամիկ աշխատանքները: Անդրադառնալով Հայաստան-Չինաստան երկկողմ հարաբերություններին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը Չինաստանի հետ համագործակցությունը բարձրարցնել նոր մակարդակի՝ առավել լայն օրակարգով, և այդ ուղղությամբ համատեղ տարվող աշխատանքները:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ դրա համար առկա են լավ նախադրյալներ, որոնց շարքում կարելի է նշել այնպիսի առանցքային հարցերում, ինչպիսին է օրինակ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ հարգանքը, մոտեցումների ընդհանրությունը:
Մյուս կարևոր ուղղության՝ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության թեմայի շրջանակներում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին. «Հայաստանը, գտնվելով կարևոր խաչմերուկում, կարող է նշանակալի դեր կատարել տրանսպորտային ու տնտեսական հաղորդակցությունների ցանցի ընդլայնմանն ուղղված ծրագրերում»:
Նախարարը հավելել է, որ այդ համատեքստում կարևոր են նաև հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը: Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում երկու երկրների միջև միջպետական հարաբերությունների և խաղաղության մասին համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել աշխարհաքաղաքական տարբեր զարգացումների, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է դրանց վերաբերյալ ՀՀ մոտեցումները: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գրառում է կատարել ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի մատյանում:

Мирзоян представил приоритеты внешней политики Армении
В рамках официального визита министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел обсуждение в Китайском институте международных исследований. С приветственным словом выступил и участвовал в обсуждении президент института Чэнь Бо. На встрече присутствовали вице-президент института, руководители исследовательских отделов по различным географическим направлениям и эксперты.
Министр Мирзоян представил приоритеты внешней политики Армении и динамичную работу, проводимую для их реализации. Касаясь двусторонних отношений Армении и Китая, Мирзоян отметил готовность правительства Армении поднять сотрудничество с Китаем на новый уровень с более широкой повесткой и совместные усилия в этом направлении.
Собеседники подчеркнули наличие хороших предпосылок для этого, среди которых можно выделить совпадение подходов по ключевым вопросам, таким как уважение принципа территориальной целостности.
В рамках темы региональной взаимосвязанности Арарат Мирзоян представил проект «Перекресток мира»: «Армения, находясь на важном перекрестке, может играть значительную роль в программах, направленных на расширение сети транспортных и экономических коммуникаций».
Министр добавил, что в этом контексте важны усилия Армении по нормализации и развитию отношений с соседями. Мирзоян рассказал о последних событиях в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность установления межгосударственных отношений и подписания соглашения о мире для достижения мира в регионе.
Были затронуты различные геополитические события, и министр Мирзоян представил подходы Армении к ним. Глава внешнеполитического ведомства Армении оставил запись в книге почетных гостей института.