«Պատերազմից հետո անհետացած զենքի մեծ քանակ կա». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
44-օրյա պատերազմից հետո ունենք անհետացած զենքի մեծ քանակ. հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ տեղեկացնելով, որ այդ հարցը քննարկվել է մի քանի անգամ, նաև՝ անվտանգության խորհրդում․ «Ես ՆԳ նախարարին այդ թեմայով տվել եմ հանձնարարականներ, որ ապօրինի զենք-զինամթերքի փնտրտուքի հետ կապված մեթոդաբանությունը պետք է վերանայել, որովհետև մեթոդաբանությունը, որոնցով աշխատել ենք, չի համապատասխանում նոր մարտահրավերներին։ Նոր մեթոդների կիրառությամբ որոշակի, ոչ մեծ արդյունքներ կան»։
Ըստ նրա՝ երկրում ավելացել է նաև օրինական զենքի քանակը. «Այստեղ իրականում ընտրության հարց կա, որ օրինական զենքը որքանո՞վ հանդուրժելի պետք է լինի մեզ համար»։
Նա կարևորել է վերլուծելը, թե զենքի կիրառմամբ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների քանի տոկոսն է իրականացվել ապօրինի, քանիսը՝ օրինական զենքի միջոցով։

«Существует большое количество оружия, которое исчезло после войны». Премьер-министр (ВИДЕО)
После 44-дневной войны у нас имеется большое количество пропавшего оружия. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, сообщив, что этот вопрос неоднократно обсуждался, в том числе и в Совете безопасности. "Я дал поручение министру внутренних дел о том, что методика поиска нелегального оружия и боеприпасов должна быть пересмотрена, поскольку методика, по которой мы работаем, не отвечает новым вызовам. При использовании новых методов есть определенные, не очень большие результаты».
По его словам, в стране также увеличилось количество легального оружия. «Здесь, по сути, стоит вопрос выбора, какое количество легального оружия приемлемо для нас?»
Он подчеркнул важность анализа того, какой процент тяжких или особо тяжких преступлений были совершены с применением нелегального оружия , а сколько - с использованием легального оружия.