«Հայաստանը հարձակման է ենթարկվել որոշ արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երրորդ գագաթնաժողովին հանդես է եկել ելույթով: Այս տարի միջոցառումը նախագահում է Կորեայի Հանրապետությունը:
Հայաստանի վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Պետությունների հարգարժան առաջնորդներ,
Տիկնայք և պարոնայք,
Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Հանուն ժողովրդավարության գագաթնաժողովին և կիսվել Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ձեռքբերումներով ու ձգտումներով։
Ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը մնում է մեր կառավարության առաջնահերթությունը։ Արդյունքում, ըստ Freedom House-ի զեկույցների, Հայաստանը մի քանի տարի անընդմեջ դասվում է «Ազատ ինտերնետ» ունեցող երկրների շարքում։ Մենք գրանցել ենք բարելավում Ազատության միջազգային ինդեքսում՝ մեկ տարվա ընթացքում մեր դիրքերն առաջ մղելով 2 կետով։ Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել նաև Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում` 2023 թվականին իր դիրքերը բարելավելով 2 կետով։
Հիմնարար հարցը, որ մեր օրերում ծագում է ժողովրդավարական երկրներում, այն է՝ արդյոք ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել անվտանգություն և կայունություն: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մենք բազմիցս ենք զգացել, թե ինչպես կարող են ժողովրդավարական ինստիտուտները ներքին կայունություն ապահովել։
Մյուս կողմից, Հայաստանը հարձակման է ենթարկվել որոշ արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից ռազմական և հիբրիդային միջոցներով, որոնք ուղղված են ոչ միայն ընդդեմ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությանն ու անկախությանը, այլև ժողովրդավարությանը։ Եվ մենք որոշեցինք միանալ Միջազգային քրեական դատարանին՝ պաշտպանելու համար մեր անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ժողովրդավարությունը:
Հավատարիմ լինելով Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին՝ Հայաստանն իր անվտանգությունն առաջին հերթին տեսնում է տարածաշրջանում իր հարևանների հետ և դրա սահմաններից դուրս խաղաղ գոյակցության և համագործակցության մեջ: Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը նպատակ ունի նպաստել Հարավային Կովկասի անվտանգությանը, կայունությանը և խաղաղությանը։ Այս նախագիծը համագործակցության միջոցով տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու իմ կառավարության հանձնառության ևս մեկ ցուցիչ է։
ես վերահաստատում եմ Հայաստանի հավատարմությունը ժողովրդավարության ճանապարհին՝ ի շահ ընդհանուր տարածաշրջանի, և ի շահ Հայաստանի Հանրապետության պետականության, նրա ինքնիշխանության և նրա միջազգային դերի։

«Армения подверглась нападению со стороны некоторых внешних недемократических сил». Премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью на третьем Саммите за демократию, прошедшем в онлайн-режиме. В этом году мероприятие проходит под председательством Республики Корея.
Премьер-министр Армении, в частности, сказал:
«Уважаемые главы государств!
Дамы и господа,
Для меня большая честь выступать на Саммите за демократию и поделиться демократическими достижениями и стремлениями Республики Армения.
Повестка демократических реформ остается приоритетом нашего правительства. В результате, по данным Freedom House, Армения уже несколько лет подряд входит в число стран со «свободным Интернетом». Мы зарегистрировали улучшение Международного индекса свободы, улучшив нашу позицию на 2 пункта за год. Армения также добилась прогресса в Мировом индексе свободы прессы, улучшив свою позицию на 2 пункта в 2023 году.
Фундаментальный вопрос, который возникает сегодня в демократических странах, заключается в том, может ли демократия обеспечить безопасность и стабильность. За последние несколько лет мы неоднократно испытали на себе, как демократические институты могут обеспечить внутреннюю стабильность.
С другой стороны, Армения подверглась нападению со стороны некоторых внешних недемократических сил военными и гибридными средствами, которые направлены не только против территориальной целостности и независимости нашей страны, но и против демократии. И мы решили присоединиться к Международному уголовному суду, чтобы защитить нашу независимость, территориальную целостность и демократию.
Приверженная мирному процессу с Азербайджаном, Армения видит свою безопасность прежде всего в мирном сосуществовании и сотрудничестве со своими соседями в регионе и за его пределами. Таким образом, представленный правительством Республики Армения проект «Перекресток мира» направлен на содействие безопасности, стабильности и миру на Южном Кавказе. Этот проект является еще одним свидетельством приверженности моего правительства делу содействия устойчивому миру и безопасности в регионе посредством сотрудничества.
Я подтверждаю приверженность Армении пути демократии на благо региона в целом, на благо государственности Республики Армения, ее суверенитета и ее международной роли.