Օգոստոսի 20-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ Հայաստանում վերջինիս դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ–ից։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության հարցերի: Նախարար Միրզոյանը մասնավորապես ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ժամ առ ժամ խորացող մարդասիրական ճգնաժամի վերացման ուղղությամբ քայլեր իրականացնելու հրատապությունը: Ընդգծվել է, որ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում կայացած քննարկումը ևս ցույց տվեց ԼՂ ժողովրդի համար հումանիտար ճգնաժամի ծանր հետևանքների գիտակցումը և Լաչինի միջանցքի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան վերաբացման կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ԼՂ-ոմ հումանիտար իրավիճակի սրումը կարող է լուրջ հարվածի տակ դնել տարածաշրջանում կայունության հաստատման հարցում Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցերի:
Իր խոսքում Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում դեսպանի ներդրումը ՀՀ-ԵՄ գործընկերության զարգացման գործում՝ ընդգծելով նրա պաշտոնավարման ընթացքում արձանագրված կարևոր ձեռքբերումները և հանձնել ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալ:

Арарат Мирзоян вручил Андреа Викторин почетную медаль МИД РА (видео)
20 августа министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял главу представительства ЕС в РА посла Андреа Викторин в связи с завершением дипломатической миссии последней в Армении. Об этом сообщает МИД РА.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян особо подчеркнул безотлагательность принятия мер по устранению гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, углубляющегося с каждым часом в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Подчеркнуто, что состоявшееся обсуждение в Совете Безопасности ООН также показало осознание тяжелых последствий гуманитарного кризиса для народа Нагорного Карабаха и важность возобновления функционирования Лачинского коридора в соответствии с заявлением от 9 ноября 2020 года и решениями Международного суда от 22 февраля и 6 июля.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что обострение гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе может серьезно подорвать усилия Армении и международного сообщества по установлению стабильности в регионе. На встрече также были обсуждены вопросы, связанные с деятельностью гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении.
В своей речи Арарат Мирзоян отметил, что высоко ценит вклад посла в развитие партнерства РА-ЕС, подчеркнув важные достижения, достигнутые за время за время ее пребывания в должности, и вручил ей почетную медаль МИД РА.