Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
Օգոստոսի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և խաղաղարարության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոյի հետ։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ միջազգային համակարգի պատասխանատու դերակատարները չպետք է թույլ տան դրա վերածումն իրական մարդասիրական աղետի։ Նախարարը հատկապես շեշտել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի՝ որպես խաղաղության և անվտանգության պահպանման հարցում մանդատ ունեցող կառույցի առանձնահատուկ դերակատարումն ու կանխարգելման գործառույթը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի՝ 120.000 հազար բնակչության խոցելի խմբերի համար ստեղծված ծանր պայմաններին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների իրականացման և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրատապությունը։
Տարածաշրջանում երկարատև կայունության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից՝ այդ ուղղությամբ գործադրվող միջազգային ջանքերը և խաղաղության հասնելու հնարավորությունը չեզոքացնելուն ուղղված գործողություններից և սադրանքներից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян встретился с заместителем Генерального секретаря ООН
18 августа в Нью-Йорке состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с заместителем генерального секретаря ООН по политическим вопросам и вопросам поддержания мира Розмари ДиКарло.
Арарат Мирзоян представил чрезвычайно сложную гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе, подчеркнув, что ответственные акторы международной системы не должны допустить, чтобы она превратилась в настоящую гуманитарную катастрофу. Министр особо подчеркнул особую роль и превентивную функцию Совета Безопасности ООН как структуры с мандатом на поддержание мира и безопасности.
Коснувшись сложных условий, созданных для уязвимых групп численностью 120 000 человек в Нагорном Карабахе, министр Мирзоян подчеркнул безотлагательность выполнения решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля и устранения незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. .
В контексте установления долгосрочной стабильности в регионе министр Мирзоян подчеркнул необходимость воздержания Азербайджана от действий и провокаций, направленных на нейтрализацию международных усилий в этом направлении и возможность достижения мира.