Նոր համաձայնագրով Գերմանիան Հայաստանին վերականգնվող էներգիայի ոլորտի զարգացման համար 12 մլն եվրո կտրամադրի
Օգոստոսի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվել է 2022 թ. ֆինանսական համագործակցության մասին համաձայնագիր։
Հայկական կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար  Վահան Քերոբյանը, իսկ գերմանական կողմից՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը։
Համաձայնագրով նախատեսվում է մինչև 12 մլն եվրոյի ֆինանսական օժանդակության տրամադրում «Վերականգնվող էներգիայի ընդլայնում և էներգախնայողություն․ փուլ III» ծրագրի իրականացման համար։
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանում ներկայում շատ է կարևորվում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս ստանալ մատչելի էլեկտրաէներգիա և ունենալ էներգետիկ անկախություն։

Согласно новому соглашению, Германия предоставит Армении 12 млн евро на развитие сектора возобновляемой энергетики.
16 августа 2022 года было подписано соглашение о финансовом сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Федеративной Республики Германии.
С армянской стороны документ подписал министр экономики РА Ваан Керобян, а с немецкой – Чрезвычайный и Полномочный Посол ФРГ Виктор Рихтер.
Соглашение предусматривает оказание финансовой поддержки в размере до 12 миллионов евро на «реализацию проекта III фазы расширения использования возобновляемых источников энергии и энергосбережение».
Министр подчеркнул, что в настоящее время в Армении очень важно развитие возобновляемой энергетики, так как она дает возможность получать доступную электроэнергию и иметь энергетическую независимость.