«Միջազգային բարձրագույն ատյանում բարձրաձայնված է ճշմարտությունը». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում անդրադարձել է ՄԱԿ ԱԽ-ի՝ ԼՂ-ում ստեղծված ճգնաժամի վերաբերյալ քննարկմանը։
Ըստ նրա՝ միջազգային բարձրագույն ատյանում ընդգծվեց Լաչինի միջանցքի փակ լինելը. «Միջազգային բարձրագույն ատյանում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և դրա հետևանքով ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ ճշմարտությունը բարձրաձայնված է։ Նաև միջազգային հանրության կողմից հավաքական կոչ է հնչել Ադրբեջանին՝ վերացնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ «Իհարկե Հայաստանի հանրությանը դա կարող է տարօրինակ թվալ, որ ես սա արձանագրում եմ , որպես ԱԽ –ում տեղի ունեցած քննարկման արդյունք, բայց չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանը անընդհատ պնդում է թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ»։
Փաշինյանն արձանագրել է, որ միջազգային հանրության կոչը դեռ իրագործված չէ, և 22 բեռնատար՝ շուրջ 400 տոննա հումանիտար բեռով, սպասում է ԼՂ մուտքի հնարավորությանը։
Մինչ այդ, ըստ նրա, ԼՂ-ում օր-օրի սրվում է հումանիտար իրավիճակը. «Ադրբեջանը մի կողմից արգելափակել է ՀՀ կառավարության կողմից 100 տոննա ալյուրի մուտքը ԼՂ, մյուս կողմից թույլ չի տալիս, որ ԼՂ ժողովուրդն իր ցանած հացահատիկի բերքը հավաքի ու ալյուր ստանա։ Սա ևս մի փաստ է, որ հիմնավորվում է միջազգային փորձագետների կողմից առաջ քաշվող թեզը, թե Ադրբեջանը ԼՂ հայությանը սովահարության միջոցով ցեղասպանության է ենթարկում, հետևաբար, Լաչինի միջանցքի բացումը ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված քայլ պետք է դիտարկել։ Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը պետք է կենտրոնանա այս ընկալման վրա»,- ասել է նա։
Փաշինյանը շեշտել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին՝ պաշտոնական Բաքվին կոչ անելով ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու հնարավորութունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից։

«В высшей международной инстанции была озвучена правда». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сослался на обсуждение в Совете Безопасности ООН кризиса в Нагорном Карабахе.
По его словам, закрытие Лачинского коридора было подчеркнуто в высшей международной инстанции. «Правда о незаконной блокировке Лачинского коридора и возникшем в результате гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе была сказана в самой высшей международной инстанции. Также международное сообщество выступило с коллективным призывом к Азербайджану устранить незаконную блокировку Лачинского коридора", - сказал он.
По словам премьер-министра, «Конечно, армянской общественности может показаться странным, что я фиксирую это в результате обсуждения в Совбезе ООН, но мы не должны забывать, что Азербайджан постоянно настаивает на том, что Лачинский коридор не закрыт."
Пашинян отметил, что призыв международного сообщества до сих пор не реализован, и 22 грузовика с около 400 тоннами гуманитарного груза ждут возможности въехать в Нагорный Карабах.
А пока, по его словам, гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе с каждым днем ​​ухудшается. «С одной стороны, Азербайджан заблокировал ввоз 100 тонн муки в Нагорный Карабах правительством РА, с другой стороны, не позволяет жителям Нагорного Карабаха собрать посеянное зерно и получить муку. Это еще один факт, подтверждающий выдвинутый международными экспертами тезис о том, что Азербайджан подвергает армян Нагорного Карабаха геноциду посредством голодной смерти, поэтому открытие Лачинского коридора следует рассматривать как шаг, направленный на предотвращение геноцида. Я думаю, что международное сообщество должно сосредоточиться на этом восприятии», — сказал он.
Пашинян подчеркнул, что Армения подтверждает свою приверженность мирной повестке дня, призвав официальный Баку воздержаться от шагов, направленных на сведение на нет возможности установления мира.