Օգոստոսի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բրազիլիայի արտաքին գործերի նախարար Մաուրո Վիեյրայի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի հիմնարար իրավունքների խախտումներն ու նրանց համար ստեղծված ծայրահեղ ծանր պայմանները, այդ թվում՝ սննդի և դեղորայքի սուր պակասը: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով խախտում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, այլ նաև ՄԱԿ իրավական բարձրագույն ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի՝ պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղում ժամ առ ժամ վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի վերացման հրատապությունը՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժի վերականգնման միջոցով, և համոզմունք հայտնել, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կարող է որոշիչ դերակատարում ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի կանխարգելման համատեքստում։

«Совбез ООН может взять на себя решающую роль в контексте предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе». Мирзоян
16 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Бразилии Мауро Виейрой.
Арарат Мирзоян проинформировал своего коллегу о нарушениях фундаментальных прав 120 000 жителей Нагорного Карабаха и, особенно, уязвимых категорий населения вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также о крайне тяжелых для них условиях, включая острую нехватку продуктов питания и медикаментов. Глава МИД Армении подчеркнул, что своими действиями Азербайджан нарушает не только положения Трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020г. и нормы международного гуманитарного права, но и юридически обязывающие решения от 22 февраля и 6 июля главного юридического органа ООН — Международного Суда.
Министр Мирзоян подчеркнул срочную необходимость преодоления ежечасно усугубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе посредством возобновления беспрепятственного движения по Лачинскому коридору в обоих направлениях, а также выразил уверенность в том, что Совет Безопасности ООН может сыграть решающую роль в вопросе предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе.