Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն օգոստոսի 15-ին ընդունել է մեր հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին:
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների ամրապնդման ու խորացման, Հայաստանի կայուն զարգացման գործում դեսպանի ունեցած մեծ ներդրման համար:
«Ճանաչելով Ձեզ եւ տեսնելով մեր երկրի համար Ձեր սրտացավ աշխատանքը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման հարցերում՝ վերահաստատում եմ ժողովրդավարական արժեքներին մեր հավատարմությունը եւ ջանքեր չխնայելու պատրաստակամությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է դեսպանի անմիջական մասնակցությունն այն ծրագրերին, որոնք ուղղված են աջակցելու Հայաստանի հարավային շրջանների զարգացմանը եւ դիմակայունության ամրապնդմանը:
Ի պատասխան Անդրեա Վիկտորինը հավաստիացրել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է մնալ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկեր:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայմանը, ինչպես նաեւ ԼՂ հումանիտար իրավիճակին առնչվող օգոստոսի 16-ին կայանալիք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ ժողովրդավարության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Անդրեա Վիկտորինին պարգեւատրել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով:

ЕС продолжает оставаться основным партнером, поддерживающим программу реформ в Армении. Посол
15 августа Председатель НС РА Ален Симонян принял главу делегации ЕС в Армении, посла Андреа Викторин, завершающую свою дипломатическую миссию в нашей республике.
Ален Симонян выразил благодарность за укрепление и углубление отношений с Европейским Союзом, большой вклад посла в устойчивое развитие Армении.
«Зная вас и видя ваш сердечный труд на благо нашей страны по созданию демократических институтов, я подтверждаю нашу верность демократическим ценностям и нашу готовность не жалеть сил», — сказал Ален Симонян. Он подчеркнул непосредственное участие посла в программах, направленных на поддержку развития южных регионов Армении и усиление сопротивления.
В ответ Андреа Викторин заверила, что ЕС остается основным партнером, поддерживающим программу реформ, реализуемую правительством Армении.
На встрече обсуждалось размещение миссии наблюдателей ЕС в Армении, а также предстоящее 16 августа заседание Совета безопасности ООН по гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
В завершение встречи Председатель НС наградил Андреа Викторин Почетной медалью НС РА за весомый вклад в укрепление межпарламентских дружественных связей и развитие демократии.