ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է խորանալ ու ծավալվել. վարչապետ
«ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է խորանալ ու ծավալվել». կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ԼՂ-ում գործող խանութներն ու դեղատները 2022թ. դեկտեմբերից իրենց վաճառքի տեսականու արտաքին մատակարարում չեն ունեցել. «Ս/թ. հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելափակել է նաև դեպի ԼՂ հումանիտար բեռների, այդ թվում մանկական սննդի և դեղորայքի մատակարարումները, նաև՝ ԿՄԽԿ միջոցով»,- նշել է նա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ ԼՂ ժողովրդին աջակցության նպատակով գործող Հայաստանի կառավարական աշխատանքային խումբը դեպի ԼՂ հումանիտար բեռներ ուղարկելու որոշում է կայացրել, և 19 բեռնատարները շարունակում են կանգնած մնալ Սյունիքում՝ Լաչինի միջանցքի մոտ։ Վարչապետը նաև թվարկել է ԼՂ ուղարկված ընդհանուր առմամբ 361 տոննա հումանիտար բեռը. «Բեռի այս պարունակությունը հավաստվել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներին և ցանկացած պահի կարող է վերահաստատվել Կոռնիձորում արդեն 16 կայանված բեռնատարների զննմամբ»։
Փաշինյանը շեշտել է, որ ԼՂ բեռների մուտքն արգելափակելու վերաբերյալ որևէ բացատրություն չի տրվում. «ԼՂ հումանիտար բեռների մուտքի արգելքն ավելի հավաստի են դարձնում ԼՂ հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու՝ Ադրբեջանի քաղաքականության մասին հայտարարությունները»։

Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжает углубляться. Премьер-министр
«Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжает углубляться и расширяться ». Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, действующие в Нагорном Карабахе магазины и аптеки с декабря 2022 году не получали внешних поставок.  «С 15 июня Азербайджан также заблокировал доставку гуманитарных грузов в Нагорный Карабах, в том числе детского питания и лекарств, в том числе через МККК », — отметил он.
Премьер-министр напомнил, что правительственная рабочая группа Армении, действующая в целях поддержки народа Нагорного Карабаха, приняла решение об отправке гуманитарного груза в Нагорный Карабах, и 19 грузовиков до сих пор стоят в Сюнике, недалеко от Лачинского коридора. Премьер-министр также перечислил в общей сложности 361 тонну гуманитарного груза, отправленного в Нагорный Карабах. «Состав груза был заверен аккредитованными в Армении дипломатами и может быть подтвержден в любое время путем осмотра 16 грузовиков, уже припаркованных в Корнидзоре».
Пашинян подчеркнул, что никаких объяснений по поводу блокировки ввоза товаров в НК не дается . «Запрет на ввоз гуманитарных грузов в Нагорный Карабах подкрепляется заявлениями о проводимой Азербайджаном политике геноцида армян Нагорного Карабаха».