Մենք ակնկալում ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը. Վլադիմիր Վարդանյան
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն օգոստոսի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին:
Շնորհավորելով դեսպանին դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու  կապակցությամբ` Վլադիմիր Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ երկկողմ համագործակցության արդյունքում ավելի կխորանան դինամիկ զարգացող հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: «Դուք Հայաստանում դեսպան եք  նշանակվել  այն  ժամանակահատվածում, երբ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները գտնվում են վերելքի վրա: Միաժամանակ, մենք ունենք արտաքին քաղաքական մարտահրավերներ, որոնց մասին Դուք քաջատեղյակ եք, եւ որոնց դիմագրավելու հարցում մենք ակնկալում ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը»,- ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը:
Դեսպան Դըկոտինյին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ վստահեցրել, որ պատրաստ է կատարել առավելագույնը` նպաստելու երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների առավել խորացմանը: Դեսպանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն այդ հարցում:
Վլադիմիր Վարդանյանը նորանշանակ դեսպանին է ներկայացրել հայ-ֆրանսիական խորհրդարանական համագործակցության վերջին զարգացումները` շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիայի խորհրդարանական գործընկերներին հայանպաստ դիրքորոշման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցում միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլեր ստանձնելու անհրաժեշտությունը: Կողմերն ընդգծել են նաեւ երկու երկրների միջեւ տնտեսական հարաբերությունների խթանման անհրաժեշտությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Мы рассчитываем на поддержку Франции. Владимир Варданян
10 августа руководитель группы армяно-французской дружбы НС РА, председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Армении Оливье Декотиньи.
Поздравив посла в связи с вступлением в дипломатическую миссию, Владимир Варданян выразил надежду, что в результате двустороннего сотрудничества углубятся динамично развивающиеся армяно-французские отношения. «Вы были назначены послом в Армению в период подъема армяно-французских отношений. В то же время у нас есть внешнеполитические вызовы, о которых вы хорошо знаете, и мы рассчитываем на поддержку Франции в их решении", - сказал глава группы дружбы.
Посол Декотиньи поблагодарил за теплый прием и заверил, что готов сделать все возможное, чтобы способствовать дальнейшему углублению отношений между двумя странами. Посол подчеркнул роль парламентской дипломатии в этом вопросе.
Владимир Варданян представил новоназначенному послу последние события армяно-французского парламентского сотрудничества, поблагодарив французских парламентских партнеров за их проармянскую позицию.
В ходе встречи обсуждались создавшийся в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис, необходимость принятия международным сообществом активных мер по разблокированию Лачинского коридора. Стороны также подчеркнули необходимость развития экономических отношений между двумя странами. В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.