Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը կարող է լուրջ հիմք դառնալ Ադրբեջանի ղեկավարությանը մեղադրանք առաջադրելու համար. Էդմոն Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը իր «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրել է․
«Միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազի զեկույցը եզրակացնում է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանական քաղաքականության մասին, և եթե այն կողմնակալ լիներ կամ հիմնված չլիներ փաստերի վրա, ապա Հիքմեթ Հաջիևը և ողջ ադրբեջանական քարոզչությունը երբեք ուշադրություն չէին դարձնի դրան և ոչ մի րոպե չէին ծախսի դրա վրա։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցը  Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, կարող է լուրջ հիմք դառնալ Ադրբեջանի ղեկավարությանը մեղադրանք առաջադրելու համար»։

Доклад Луиса Морено Окампо может стать серьезным основанием для предъявления обвинения руководству Азербайджана. Эдмон Марукян
Посол РА по особым поручениям Эдмон Марукян написал в своем микроблоге в Twitter:
"В докладе Генерального прокурора Международного уголовного суда делается вывод о проводимой Азербайджаном политике геноцида, и если бы она была предвзятой или не основывалась на фактах, то Хикмет Гаджиев и вся азербайджанская пропаганда никогда бы не обратили на это внимания. Доклад бывшего прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо о ситуации в Нагорном Карабахе может стать серьезным основанием для обвинения руководства Азербайджана.