Արարատ Միրզոյանը Հունսաստանի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել ԼՂ-ում տիրող իրավիճակը
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ նշելով ԵՄ անդամ երկրների կողմից հստակ ուղերձների և այդ ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի իրականացման կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, ինչի հետևանքով խիստ սրվել է տեղի բնակչության համար սննդի, դեղորայքի և առաջնային անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարման խնդիրը: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, ի խախտումն միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր նորմերի, խաթարում է նաև ԼՂ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հումանիտար գործունեությունը՝ վտանգի տակ դնելով հրատապ բժշկական աջակցության կարիք ունեցող անձանց կյանքերը: Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ բուժման նպատակով ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխման նվազագույն հնարավորության պարագայում Ադրբեջանն իրականացնում է ահաբեկման այնպիսի քայլեր, ինչպիսին էր հուլիսի 29-ին ԼՂ բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը ադրբեջանական սահմանապահ ծառայության կողմից:
Շեշտվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման կարևորությունը։
Երկուստեք նաև պատրաստակամություն է արտահայտվել քայլեր իրականացնել Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ գործընկերության հետագա ընդլայնման ուղղությամբ:

Арарат Мирзоян представил министру иностранных дел Греции ситуацию в Нагорном Карабахе
9 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Греции Йоргосом Герапетритисом.
Министр Мирзоян представил своему коллеге гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, отметив важность четких сигналов от стран-членов ЕС и осуществления конкретных шагов в этом направлении.
Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня Нагорный Карабах находится в полной блокаде, в результате чего сильно обострилась проблема снабжения местного населения продуктами питания, медикаментами и другими предметами первой необходимости. Арарат Мирзоян отметил, что Азербайджан в нарушение всех норм международного гуманитарного права также нарушает гуманитарную деятельность Международного комитета Красного Креста, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах, подвергая опасности жизни людей, нуждающихся в помощи. Министр Мирзоян добавил, что в случае минимальной возможности переправки из Нагорного Карабаха в Армению в сопровождении МККК для лечения, Азербайджан осуществляет такие акты устрашения, как похищение жителя Нагорного Карабаха Вагифа Хачатряна азербайджанскими пограничниками 29 июля.
Подчеркнута важность немедленного снятия блокады Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.
Обе стороны также выразили готовность предпринять шаги для дальнейшего расширения двустороннего партнерства между Арменией и Грецией.