Ռոբերտ Մենենդեսի հանձնարարությամբ՝ Հայաստան են այցելել հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչները
ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսի հանձնարարությամբ Հայաստան է այցելել հանձնաժողովի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ Սառա Արքինի և Դեմյան Մերֆիի  ղեկավարած պատվիրակությունը:
Երեկ նրանք հանդիպում են ունեցել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի ու Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի հետ, որի ընթացքում տեղեկացել են Սյունիքի սահմաններին տիրող իրավիճակի, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ Ադրբեջանի ոտնձգությունների ու Արցախի  շրջափակման և դրա հետևանքներով առաջացած հումանիտար աղետի մասին։
Այսօր պատվիրակությունը Սյունիքի մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել է Տեղ համայնքի Կոռնիձոր գյուղ, որտեղ Ռոբերտ Ղուկասյանը նրանց է ներկայացրել Հագարիի  կամրջի փակ լինելու փաստն ու երկկողմ երթևեկության բացակայությունը։
ԱՄՆ սենատի ներկայացուցիչները դիտարկել են նաև հանգամանքը, որ ՀՀ կառավարության ուղարկած հումանիտար բեռով մեքենաներն արդեն օրեր շարունակ կանգնած են սահմանից այսկողմ ու չեն կարողանում հասնել դրանց կարիքն ունեցող Արցախի  բնակիչներին։

По поручению Роберта Менендеса представители аппарата комиссии посетили Армению
Делегация во главе с представителями аппарата комитета Сарой Аркин и Дамианом Мерфи посетила Армению по поручению председателя комитета Сената США по международным отношениям Роберта Менендеса.
Вчера у них состоялась встреча с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном и руководителем Гориса Арушем Арушаняном, в ходе которой они были проинформированы о ситуации на границах Сюника, посягательстве Азербайджана на суверенную территорию РА, блокаде Арцаха и гуманитарной катастрофе.
Сегодня делегация в сопровождении губернатора Сюника посетила село Корнидзор общины Тех, где Роберт Гукасян ознакомил их с закрытием моста Акари и отсутствием двустороннего движения.
Представители Сената США также отметили тот факт, что автомобили с гуманитарным грузом, отправленные правительством РА, уже несколько дней стоят по эту сторону границы и не могут добраться до нуждающихся в них жителей Арцаха.