Հայ-ուզբեկական առևտրական հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ. Քերոբյան
Նախարար Վահան Քերոբյանի գլխավորած պատվիրակությունն օգոստոսի 3-ին Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում մասնակցել է Առևտրատնտեսական հարցերով համագործակցության հայ-ուզբեկական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստին։
«Չնայած նրան, որ Հայաստանի և Ուզբեկստանի միջև ապրանքաշրջանառությունն արագորեն աճում է, այնուամենայնիվ բացարձակ թվերը դեռ փոքր են։ Հայ-ուզբեկական առևտրական հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ թե՛ արտահանման, թե՛ ներկրման առումով։ Ուզբեկստանի հետ տնտեսական հարաբերություններում զարգացում է ակնկալվում, մասնավորապես, ոսկերչության, ադամանդագործության, արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտներում» ֊ նշել է Վահան Քերոբյանը։
Նախարարը նաև հավելել է, որ ներկայում քայլեր են ձեռնարկվում երկու երկրների միջև հարաբերություններին նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ։ Անկնկալվում է ակտիվ փոխգործակցություն հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բարձր տեխնոլոգիական  արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտներում։

Армяно-узбекские торговые отношения имеют большой потенциал для развития. Керобян
3 августа делегация во главе с министром Вааном Керобяном приняла участие в первом заседании армяно-узбекской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в столице Узбекистана Ташкенте.
«Несмотря на то, что товарооборот между Арменией и Узбекистаном быстро растет, абсолютные цифры пока невелики. Армяно-узбекские торговые отношения имеют большой потенциал развития как в плане экспорта, так и импорта. Ожидается развитие экономических отношений с Узбекистаном, в частности, в сфере ювелирного дела, производства бриллиантов, промышленности и сельского хозяйства", - сказал Ваан Керобян.
Министр также добавил, что в настоящее время предпринимаются шаги для придания нового импульса отношениям двух стран. Ожидается активное взаимодействие, особенно в сферах информационных технологий и высокотехнологичной промышленности, сельского хозяйства, а также туризма.