Կապանում բացվել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործառնական կենտրոնը
ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ղեկավար Մարկոս Ռիտերը հայտարարել է, թե ըստ իրենց առաքելության պլանի, ՀՀ-ում ունենալ 6 օպերատիվ բազա. «Գրեթե մոտ ենք մեր պլանների իրականացմանը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ հիմնական աշխատող մշտական կենտրոնները Մարտունիում, Ջերմուկում և Գորիսում են։
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը կարևորել է կենտրոնի բացումը. «Այն կապված է սահմանամերձ բնակավայրերում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։ Շնորհակալություն եմ հայտնում ԵՄ դիտորդական առաքելությանը։ Դիտորդական առաքելության  ներկայությունը մեծ զսպողություն կունենա սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև կարող է կայունություն  բերել Կապանում։ Մեծ հույս ունեմ, որ դիտորդական առաքելությունն իր առաքելությունը կանի այնպես, ինչպես ակնկալում է ժողովուրդը, ովքեր բնակվում են այստեղ և արդյունքները մեզ սպասեցնել չեն տա»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը պատրաստվում է նոր երեք լրացուցիչ դաշտային գրասենյակ բացել Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում։

В Капане открылся оперативный центр миссии наблюдателей ЕС в Армении
Глава миссии ЕС в Армении Маркос Риттер заявил, что согласно плану их миссии, иметь в Армении 6 оперативных баз . "Мы практически близки к реализации наших планов", - сказал он, добавив, что основные рабочие постоянные центры находятся в Мартуни, Джермуке и Горисе.
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян подчеркнул важность открытия центра. «Это связано с событиями, происходящими в приграничных населенных пунктах. Я благодарю миссию наблюдателей ЕС. Присутствие миссии наблюдателей будет иметь большое сдерживающее воздействие вдоль границы, а также может принести стабильность в Капане. Я очень надеюсь, что наблюдательная миссия выполнит свою миссию так, как этого ожидают люди, которые здесь живут, и результаты не заставят себя ждать", - сказал он .
Напомним, ранее сообщалось, что гражданская миссия ЕС собирается открыть три новых дополнительных полевых офиса в Капане, Иджеване и Ехегнадзоре.