«Իրավիճակը գնահատվում էր սպառնալից, բայց ռազմական գործողությունների սկսման օրը որևէ մեկին հայտնի չի եղել»,- 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովում հայտարարել է պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Նա նշել է, որ սպառնալից իրավիճակի վերաբերյալ տեղյակ է եղել է իր փորձի ու պարբերաբար ստացվող պաշտոնական տեղեկատվության հիման վրա։
Տոնոյանի խոսքով՝ ռազմական գործողությունների շրջանում՝ հոկտեմբերի 21-29-ը, վարչապետի հանձնարարությամբ գտնվել է Մեղրիում։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է տեղեկացել պատերազմի մասին և որտեղ է եղել մինչ այդ, Տոնոյանն ասել է. «2020թ. սեպտեմբերի 25-ին գործուղված եմ եղել ՌԴ՝ զորավարժությունների։ Սեպտեմբերի 25-26-ի երեկոն գտնվել եմ ԵՄ և ՆԱՏՕ անդամ երկրում՝ նորից գործուղման շրջանակներում, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների կազմակերպման նպատակով։ Ամսի 26-ի երեկոյան՝ մինչև պատերազմի սկիզբը, գտնվել եմ օդանավում, շարունակում էի իմ գործուղումը դեպի Ղազախստան, որտեղից պետք է վերցվեին բանակցությունների մասնակից անձինք ու շարունակվեին բանակցությունները սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումների հետ կապված հարցերով։
Վայրէջքի պահին՝ ամսի 27-ի առավոտյան, անմիջապես ԳՇ պետից եմ տեղեկացել, երբ հնարավոր էր հեռախոսները միացնել։ Դրանից հետո խոսակցություն եմ ունեցել ՀՀ վարչապետի հետ։ Հաշվի առնելով ՔՈՎԻԴ-ի վատ իրավիճակները՝ երկու-երեք ժամում հազիվ ինքնաթիռ հայթայթեցինք, որ կարողանամ ետ վերադառնալ Հայաստան։ Վերադարձս խոչընդոտներով էր, բայց այդ մասին փակ նիստին կխոսեմ։ Վերադարձս Վրաստանով է եղել։ Սեպտեմբերի 28-ին, առավոտյան ժամը 4-ին եղել եմ Երևանում, որից հետո թույլտվություն եմ ստացել վարչապետից ու մեկնել մարտական գործուղությունների իրականացման վայր»։

Где был Давид Тоноян в день начала войны и как он узнал о боевых действиях? (ВИДЕО)
«Ситуация оценивалась как угрожающая, но день начала боевых действий никому не был известен », — заявил бывший министр обороны Давид Тоноян в следственной комиссии 44-дневной войны.
Он отметил, что знал об угрожающей ситуации на основании своего опыта и регулярно получал официальную информацию.
По словам Тонояна, во время боевых действий 21-29 октября он находился в Мегри по поручению премьер-министра.
Отвечая на вопрос, как он узнал о войне и где находился до этого, Тоноян сказал. "25 сентября 2020 года меня отправили в Россию на учения. Вечером 25-26 сентября я находился в стране-члене ЕС и НАТО, опять же в рамках командировки, с целью организации поставок вооружения и военной техники. Вечером 26 числа месяца, перед началом войны, я находился в самолете, продолжая свою командировку в Казахстан, откуда мы должны были забрать участников переговоров и продолжить вести переговоры по вопросам, связанным с приобретение вооружения и военной техники.
В момент приземления, утром 27-го числа, когда можно было уже включить телефоны, начальник ГШ сразу сообщил мне. После этого у меня состоялся разговор с премьер-министром РА. Учитывая плохую ситуацию с COVID-19, мы еле нашли самолет за два-три часа, чтобы я мог вернуться в Армению. Мое возвращение было с препятствиями, но об этом я расскажу на закрытом заседании. Я вернулся через Грузию, 28 сентября в 4 часа утра я был в Ереване, после чего получил разрешение премьер-министра выехать к месту выполнения боевых задач.