ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում չի մանրամասնել, թե պատերազմի օրերին որքան զինամթերք է մատակարարվել Հայաստանին։ Նա, սակայն, այդ հարցերին խոստացել է անդրադառնալ փակ նիստում՝ հաշվի առնելով նաև արտաքին քաղաքական բաղադրիչը. «Արվել է համարյա անհնարինը, որի վերաբերյալ, իմիջիայլոց, հակառակորդ երկրի նախագահը երկու անգամ հրապարակային բողոքել է»։
Տոնոյանը հայտնել է նաև, որ զենքի մատակարարման հետ կապված խնդիրներ եղել են նաև ռազմական գործողությունների նախորդող ժամանակաշրջանում. «Խնդրում եմ հաշվի առնել, որ պատերազմի ժամանակ չէ միայն, որ զմռսված են եղել սպառազինության մատակարարման մեր ուղիները, մեծ դժվարություններ եղել են նաև մինչև պատերազմը»։
Խոսելով զենքի մատակարարմամբ զբաղվող «Պատրոն Դավո» մականունով հայտնի Դավիթ Գալստյանի հետ իր հարաբերությունների մասին՝ նա նշել է. «600 միլիարդի սպառազինության մի ստվար մասը ՀՀ է բերվել նրա կողմից»։
Ըստ Տոնոյանի՝ Դավիթ Գալստյանը եղել է այն անձը, ով հնարավորություն, հմտություններ ու կարողություններ ուներ մատակարարումների կազմակերպման՝ Հայաստանի Հանրապետության մատակարարման ուղիների զմռսված լինելու պայմաններում։ Տոնոյանը նաև ընդգծեց, որ այդ անձը որևիցե ձևով չի մասնակցել որոշումների կայացմանը և ներկա չի եղել քննարկումներին։

«Было сделано почти невозможное». Давид Тоноян о поставках боеприпасов в дни войны
Бывший министр обороны РА Давид Тоноян не уточнил, сколько боеприпасов было поставлено в Армению во время войны. Однако он пообещал ответить на эти вопросы на закрытом заседании с учетом внешнеполитической составляющей. « Было сделано почти невозможное, на что, кстати, дважды публично жаловался президент противоборствующей страны».
Тоноян также сообщил, что и в период, предшествующий боевым действиям, были проблемы с поставками оружия. «Прошу принять во внимание, что не только во время войны у нас были перекрыты пути снабжения оружием, но и перед войной были большие трудности».
Говоря о своих отношениях с Давидом Галстяном, известным как «Патрон Даво», который занимался поставками оружия, он отметил. «Большая часть оружия из 600 миллиардов была завезена им в Армению».
По словам Тонояна, Давид Галстян был тем человеком, который имел возможность, навыки и умения организовать снабжение в условиях недостаточных каналов снабжения Республики Армения. Тоноян также подчеркнул, что этот человек не участвовал в принятии решения и не присутствовал на обсуждениях.