«Ոչ թե զինատեսակի կիրառման արգելանքի հարց է եղել, այլ՝ կիրառման աշխարհագրության». Դ. Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի նիստում անդրադարձել է որոշ զինատեսակների կիրառման արգելանքի մասին հարցին։
Տոնոյանը խոստացել է այդ թեմայի հետ կապված մանրամասն խոսել հանձնաժողովի փակ նիստում. «Ձևակերպումը՝ որոշակի սահմանափակումներ․․․ Ոչ թե զինատեսակի հետ կապված հարցեր են եղել, այլ՝ կիրառման աշխարհագրության։ Ես փակ նիստում կմանրամասնեմ»,- ասել է նա։
Տոնոյանը նաև մանրամասնել է, թե երբ են կիրառվել «Իսկանդեր» կամ «Տոչկա» զինատեսակները. «Երբ կարողացել են, երբ հնարավորությունները թույլ են տվել, ինչ ձևաչափով թույլ են տվել այդ հնարավորությունները, աշխարհագրական առումով որտեղից թույլ են տվել, «Իսկանդերի», «Տոչկայի», մարտական ինքնաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառումն իրականացվել է: Թե երբ, որոշում է հրամանատարությունը»։

«Вопрос был не о запрете применения оружия, а о географии применения». Д. Тоноян
Бывший министр обороны РА Давид Тоноян рассмотрел вопрос о запрете применения некоторых видов оружия на заседании следственной комиссии 44-дневной войны.
Тоноян пообещал подробно поговорить на эту тему на закрытом заседании комиссии. «Определенные ограничения были... но не к применению оружия, а к географии применения. Я уточню на закрытом заседании", - сказал он.
Тоноян также уточнил, когда применялось оружие «Искандер» или «Точка». «Когда могли, когда позволяли возможности, в каком формате позволяли эти возможности, географически откуда позволяли, осуществлялось применение «Искандеров», «Точек», боевых самолетов и беспилотников. Генштаб решает, когда ».