Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել Euronews հեռուստաընկերությանը. այս մասին հայտնում է վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
«Հումանիտար ճգնաժամի, գերիների ու պահվող անձանց վերադարձի, ինչպես նաեւ միջազգային մեխանիզմի ներքո Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության անհրաժեշտության մասին է խոսել գործադիրի ղեկավարը։
Հարցազրույցում վարչապետն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը՝ նշելով, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով ամրագրված ռեժիմը պետք է վերականգնվի։
Հիշեցնելով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների մասին՝ վարչապետը կրկին արձանագրել է, որ միջազգային բարձրագույն դատական ատյանի իրավաբական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս չեն կատարվել»,- հայտնել է նա։

Никол Пашинян дал интервью Euronews
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью Euronews TV. Об этом сообщила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян.
«Глава исполнительной власти говорил о гуманитарном кризисе, возвращении пленных и задержанных, а также о необходимости диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
В интервью премьер-министр сослался на незаконное блокирование Лачинского коридора, отметив, что режим, установленный 6-м пунктом трехсторонней декларации от 9 ноября, должен быть восстановлен.
Напомнив о решении Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года, премьер-министр еще раз зафиксировал, что юридически обязывающие решения международного верховного суда до настоящего времени Азербайджаном не выполнены", - сказал он.