ՄԻՊ-ը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացնում Ադրբեջանի կողմից արցախցու արգելանքի հետ կապված
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հայտարարությունը Հայաստան բուժման նպատակով տեղափոխվող 68-ամյա տղամարդուն ադրբեջանցիների կողմից արգելանքի վերցնելու առնչությամբ.
«Ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ Ադրբեջանն արգելանքի է վերցրել բուժման նպատակով Կարմիր խաչի միջոցով այսօր՝ հուլիսի 28-ին ՀՀ բուժհաստատություն տեղափոխվող Լեռնային Ղարաբաղի 68-ամյա քաղաքացուն:
Խնդրի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը կապ է հաստատել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործընկերների հետ, շարունակում է իրականացնել փաստահավաք աշխատանքներ:
Դեպքի առնչությամբ մանամասներ ճշտելուց հետո Պաշտպանը կդիմի նաև մարդու իրավունքների մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին»:

ЗПЧ проводит мероприятия по установлению фактов, связанных с задержанием гражданина Арцаха Азербайджаном
Заявление правозащитницы Анаит Манасян в связи с задержанием азербайджанцами 68-летнего мужчины, которого везли в Армению на лечение.
"Согласно полученной информации, Азербайджан задержал 68-летнего гражданина Нагорного Карабаха, который сегодня, 28 июля, по линии Красного Креста должен бы был переведен в медицинское учреждение РА для лечения.
В связи с проблемой правозащитник Анаит Манасян связалась с коллегами из Международного комитета Красного Креста и продолжает проводить разъяснительную работу.
После уточнения деталей дела Защитник также свяжется с международными организациями с правозащитным мандатом».