Դեսպան Մինասյանը Ռումինիայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքում խորացող հումանիտար ճգնաժամը
Ռումինիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մինասյանը հուլիսի 28-ին քաղաքավարական այց է կատարել Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Լյումինիցա Օդոբեսկուին։ Այս մասին տեղեկացնում են Ռումինիայում Հայաստանի դեսպանությունից։
Շնորհավորելով տիկին Օդոբեսկուին Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ դեսպան Մինասյանը հույս է հայտնել, որ տիկին նախարարն իր հարուստ մասնագիտական փորձն ու կարողությունները լավագույնս կծառայեցնի հայ-ռումինական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։
Կողմերը երկուստեք ընդգծել են, որ հարուստ պատմական հիմք ունեցող հայ-ռումինական հարաբերություններում վերջերս արձանագրված դրական դինամիկան հնարավորություն է ընձեռում համալրելու երկկողմ օրակարգը՝ բարձրացնելով այն որակական նոր մակարդակի:
Դեսպան Մինասյանը զրուցակցին մանրամասն ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի ավելի քան 7 ամիս շարունակվող անօրինական արգելափակման մանրամասները, ստեղծված և օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամն ու դրա հետևանքները, ինչպես նաև վերջին զարգացումները։ Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չարամտորեն չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, որոնց համաձայն այդ երկիրը պետք է իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներն օգտագործի՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:
Մտքեր են փոխանակվել նաև բազմակողմ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ, մասնավորապես, ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործակցության շրջանակներում։ Այս համատեքստում ընգծվել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանային կայունությանը նպաստող գործոն։

Посол Минасян представил министру иностранных дел Румынии углубляющийся гуманитарный кризис в Лачинском коридоре
28 июля Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Румынии Сергей Минасян посетил министра иностранных дел Румынии Луминику Одобеску. Об этом сообщает посольство Армении в Румынии.
Поздравив госпожу Одобеску с вступлением в должность министра иностранных дел Румынии, посол Минасян выразил надежду, что госпожа министр наилучшим образом послужит своим богатым профессиональным опытом и способностями для дальнейшего развития армяно-румынских отношений.
Обе стороны подчеркнули, что зафиксированная в последнее время положительная динамика в армяно-румынских отношениях, имеющих богатую историческую основу, дает возможность дополнить двустороннюю повестку дня, подняв ее на качественно новый уровень.
Посол Минасян подробно представил собеседнику подробности незаконного блокирования Лачинского коридора более чем на 7 месяцев, создавшегося и углубляющегося гуманитарного кризиса и его последствий, а также последние события. Посол также подчеркнул, что Азербайджан злонамеренно не выполняет решения Международного Суда, согласно которым страна должна использовать все имеющиеся в ее распоряжении средства для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору.
Состоялся также обмен мыслями о перспективах многостороннего сотрудничества, в частности, в рамках всестороннего сотрудничества РА-ЕС. В этом контексте было подчеркнуто значение пребывания миссии наблюдателей ЕС в РА как фактора, способствующего региональной стабильности.