ՀՀ ԱԳՆ-ն մանրամասներ է հայտնել դիվանագետների՝ Հակարիի կամրջի շրջակայք այցից
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի ուղեկցությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները այցելել են Հակարիի կամրջի շրջակայք:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներին և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար առաջին անհրաժեշտության հումանիտար աջակցության առաքումը ԼՂ:
Դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները ծանոթացել են Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի աշխատանքային խմբի որոշմամբ ԼՂ ուղարկված պարենային և բժշկական հրատապ հումանիտար աջակցության բեռների շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Հակարիի կամրջի շրջակայք այցից հետո ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը, ինչպես նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը Գորիսում հանդիպել են դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, մասնավորապես, նշել է. «Իրական ճգնաժամը շարունակում է ահագնանալ Լեռնային Ղարաբաղում: Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 բնակիչները դեկտեմբերի 12-ից սկսած արդեն ավելի քան 220 օր գտնվում են փաստացի շրջափակման մեջ: Եվ սա ուղեկցվում է հումանիտար լրջագույն խնդիրներով գետնի վրա: Արդեն մի քանի ամիս է, որ ԼՂ-ում խափանված է էլեկտրամատակարարումը և գազամատակարարումը, ինչը լրջագույն խնդիրներ է առաջացրել տեղում: Արդեն տևական ժամանակ է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կա սննդի լրջագույն պակաս, դեղորայքի լրջագույն պակաս, բառացիորեն բոլոր իրավունքները, որ մարդիկ պետք է ունենան, այս պահին շարունակում են ոտնահարվել:
Դժվար է պատկերացնել, որ նման պարագայում միջազգային հանրությունը չի մեկտեղելու իր ջանքերը` մեկ ճակատով փորձելու լուծել հումանիտար ճգնաժամը ԼՂ-ում: Այս 7 ամիսները ցույց տվեցին, որ Ադրբեջանը ոչ միայն ականջալուր չէ միջազգային հանրության կոչերին` բացելու Լաչինի միջանցքը, այլև բացառիկ արհամարհանք է դրսևորում ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի վճիռներին, համաձայն որի Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Ճիշտ այնպես, ինչպես նախատեսված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որի տակ դրված է նաև Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը:
ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված հումանիտար բեռներով լի բեռնատարները, որոնք դուք տեսաք քիչ առաջ, ուղղակի ապացույցն են նրա, որ Ադրբեջանի կողմից նախկինում հնչած հայատարությունները, թե Լաչինի միջանցքը բաց է, իրականության հետ որևէ աղերս չունեն: Վստահ եմ, դուք նաև ծանոթացել եք վերջին օրերի Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից արվող հայտարարություններին, որոնք շատ դժվար կլինի կառուցողական համարել:
Ըստ էության, այն հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և այն գործողությունները, որոնք մենք տեսնում ենք, ցույց են տալիս, որ կա հստակ միտում ԼՂ-ում ապրող ժողովրդի համար՝ ստեղծել կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ, ինչն էլ իր հերթին կբերի Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների: Կարծում եմ՝ սա 21-րդ դարում քաղաքակիրթ հանրության համար որևէ կերպ ընդունելի լինել չի կարող, և հույս ունեմ՝ այն ամենը, ինչ դուք տեսաք այսօր այստեղ հստակորեն կփոխանցեք ձեր մայրաքաղաքներ: Մենք ակնկալում ենք, որ բոլոր մայրաքաղաքները հանդես կգան համապատասխան հայտարարություններով և գործողություններով, ինչը թույլ կտա օր առաջ, ժամ առաջ ապաշրջափակել և բացել Լաչինի միջանցքը:»

В МИД РА сообщили подробности визита дипломатов в окрестности моста Хакари
28 июля представители дипломатических миссий и международных структур, аккредитованных в Республике Армения, в сопровождении заместителя министра иностранных дел РА Ваана Костаняна посетили окрестности моста Хакари.
Заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян подробно разъяснил аккредитованным в Армении дипломатам и представителям международных организаций ситуацию, созданную незаконным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, отметив, что Азербайджан препятствует доставке необходимой гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха.
Представители дипкорпуса ознакомились с ситуацией с грузами продовольственной и медицинской срочной гуманитарной помощи, направленными в Нагорный Карабах по решению рабочей группы по гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе.
После посещения окрестностей моста Акари заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян, губернатор Сюника Роберт Гукасян, заместитель министра здравоохранения Армен Назарян, а также заместитель министра труда и социальных вопросов Анна Жамкочян встретились с представителями дипломатического корпуса в Горисе. В ходе встречи, в частности, отметил заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян. «Реальный кризис в Нагорном Карабахе продолжает усугубляться. 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха уже более 220 дней с 12 декабря находятся в фактической блокаде. И это сопровождается серьезными гуманитарными проблемами на местах. Уже несколько месяцев в Нагорном Карабахе перебои с подачей электроэнергии и газа, что вызвало серьезные проблемы на местах. В Нагорном Карабахе давно ощущается серьезная нехватка продовольствия и медикаментов.
Трудно представить, что в таком случае международное сообщество не объединит свои усилия для разрешения гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Эти 7 месяцев показали, что Азербайджан не только не прислушивается к призывам международного сообщества открыть Лачинский коридор, но и проявляет исключительное неуважение к постановлениям Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, согласно которым Азербайджан должны обеспечить безопасность людей через Лачинский коридор, бесперебойное движение автотранспорта и грузов в обе стороны. Именно так, как это предусмотрено трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, под которым также стоит подпись Президента Азербайджана.
Присланные правительством РА грузовики с гуманитарными грузами, которые вы недавно видели, являются прямым доказательством того, что прежние заявления Азербайджана о том, что Лачинский коридор открыт, не имеют ничего общего с реальностью. Уверен, что вы также ознакомились с заявлениями, сделанными руководством Азербайджана в последние дни, которые будет очень сложно признать конструктивными.
В принципе, заявления азербайджанских властей и действия, которые мы наблюдаем, показывают, что существует явная тенденция к созданию людьми, проживающими в Нагорном Карабахе, несовместимых с жизнью условий, что, в свою очередь, приведет к этническим фильтрам. Я думаю, что это никоим образом не может быть приемлемым для цивилизованного общества XXI века, и надеюсь, что все, что вы сегодня здесь увидели, будет четко перенесено в ваши столицы. Мы ожидаем, что все столицы выступят с соответствующими заявлениями и действиями, которые позволят нам разблокировать и открыть Лачинский коридор за несколько дней до этого, за несколько часов до этого».