ԼՂ հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հրատապ կերպով հասցեագրվեն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում. Պապիկյան
Հուլիսի 27-ին կայացած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնակից պետությունների առաքելությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանի կողմից շուրջ 8 ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախում արագորեն վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի և վերջին զարգացումների վրա։
Դեսպան Պապիկյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ հունիսի 15-ից շարունակվող Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական շրջափակումը, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով մարդասիրական մատակարարումների խափանումը, հանգեցրել են սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի, որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծվել է մարդասիրական աղետալի իրավիճակ։
ՀՀ առաքելության ղեկավարը շետել է Արցախի 120 000 ժողովրդի անհատական և կոլեկտիվ հիմնարար իրավուքնների համատարած խախտումների առնչությամբ ԵԱՀԿ և նրա գործադիր կառույցների կողմից համապատասխան անհրաժեշտ քայլերի կարևորությունը, ինչպես նաև միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի և նրա իշխանությունների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ ստիպելու կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներով սահմանված պարտավորությունները։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հրատապ կերպով հասցեագրվեն՝ միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում՝ միջազգային ներգրավվածության և հստակ երաշխիքների ապահովմամբ։

Права и безопасность армянского народа Нагорного Карабаха должны быть безотлагательно рассмотрены в рамках международного механизма. Папикян
В ходе состоявшегося 27 июля заседания Постоянного совета ОБСЕ выступил постоянный представитель Армении при ОБСЕ, посол Армен Папикян, обратив внимание глав миссий и представителей государств-участников на стремительно обостряющийся гуманитарный кризис в Арцахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении 8 месяцев.
Посол Папикян, в частности, подчеркнул, что полная блокада Нагорного Карабаха с 15 июня, в том числе прекращение гуманитарных поставок через Международный комитет Красного Креста, привели к острой нехватке продовольствия, медикаментов, топлива и других товаров первой необходимости. , в результате чего в Нагорном Карабахе создана катастрофическая гуманитарная ситуация.
Глава миссии РА подчеркнул важность необходимых шагов, предпринятых ОБСЕ и ее исполнительными структурами в связи с повсеместными нарушениями индивидуальных и коллективных основных прав 120-тысячного населения Арцаха, а также необходимостью принятия международным сообществом санкций против Азербайджана и его власти, чтобы заставить их выполнять обязательства, установленные решениями Международного Суда.
Посол подчеркнул, что права и безопасность армянского народа Нагорного Карабаха должны быть решены в срочном порядке в рамках международного механизма, с обеспечением международного участия и четких гарантий.