Փոխհամաձայնության գալու համար ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից կառուցողական մոտեցման անհրաժեշտությունը
Հուլիսի 25-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին: Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, առկա հումանիտար խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ժամ առ ժամ խորացող հումանիտար ճգնաժամը և Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան: Ընդգծվել է եռակողմ հայտարարության ստորագրող կողմերի կողմից հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը և առկա միջազգային գործիքակազմն այս ուղղությամբ օգտագործելու հնարավորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Երկու երկրների միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հետագա սահմանազատման գործընթացում առավելագույնս հստակություն ապահովելու նպատակով 1975թ. քարտեզը հիմք ընդունելու հանձնառությունը։ Տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային բոլոր կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է համապատասխան կապուղիների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո գործելուն այլընտրանքի բացակայությունը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է միջազգային մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Վերոնշյալ հարցերում փոխհամաձայնության գալու համար նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից կառուցողական մոտեցման ցուցաբերման անհրաժեշտությունը։ Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ և ՌԴ երկկողմ փոխգործակցության օրակարգի հարցերի։

Подчеркнута необходимость конструктивного подхода со стороны Азербайджана для достижения консенсуса
25 июля в Москве состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Собеседники сосредоточились на вопросах региональной безопасности и стабильности, ситуации в Нагорном Карабахе, существующих гуманитарных проблемах.
Арарат Мирзоян подчеркнул гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, углубляющийся с каждым часом в результате незаконной блокировки Азербайджаном Лачинского коридора, и необходимость немедленно снять блокировку Лачинского коридора в соответствии с положениями трехсторонней декларации от 9 ноября к 2020 года и решениями Международного Суда. Подчеркнута необходимость четких шагов со стороны подписавших трехстороннюю декларацию и возможность использования существующих международных инструментов в этом направлении.
В ходе встречи речь шла о процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений. В контексте демаркации границы и безопасности границ между двумя странами министр Мирзоян подчеркнул, что для обеспечения максимальной ясности в процессе дальнейшей демаркации границы обязательство взять карту 1975 г. за основу. В условиях разблокирования всех экономических и транспортных каналов в регионе еще раз подчеркнута безальтернативность функционирования соответствующих каналов под суверенитетом и юрисдикцией стран. Арарат Мирзоян подчеркнул важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Для достижения консенсуса по вышеуказанным вопросам министр Мирзоян подчеркнул необходимость проявления Азербайджаном конструктивного подхода. На встрече также были обсуждены вопросы повестки дня двустороннего сотрудничества РА и России.