Հայաստանն ունի հստակ դիրքորոշում հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցի շուրջ. նախագահը հանդիպել է Իտալիայի հայ համայնքի հետ
Իտալիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Լևոնյան վարժարանում հանդիպել է Հռոմի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում անմիջական մթնոլորտում նախագահ Խաչատուրյանն անդրադարձել է Հայաստանի ներքին ու արտաքին ընդհանուր իրադրությանը, տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին և վերջիններս լուծման ուղղությամբ հայաստանյան իշխանությունների որդեգրած սկզբունքներին:
Նախագահն ընդգծել է, որ ներկայումս Հայաստանն ունի հստակ դիրքորոշում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու և հարևանների հետ բարի դրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցերի շուրջ:
Հանրապետության նախագահը նաև անդրադարձել է վերջին տարիներին երկրի ներքին կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ մասնավորապես տնտեսական կյանքում իրականացվող բարեփոխումներին: Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ ներկայիս կառավարությունը առաջնորդվում է հայաստանյան տնտեսական միջավայրը ներդրումների համար առավել ճկուն ու գրավիչ դարձնելու սկզբունքներով և այս նպատակի համար անհրաժեշտ քայլեր է իրականացնում:
Համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման շրջանակներում Հանրապետության նախագահը Երախտագիտության մեդալով է պարգևատրել Լետիցիա Լեոնարդիին և Թալալ Խրաիսին՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին մատուցած ծառայությունների համար:

Армения имеет четкую позицию в вопросе установления добрососедских отношений со своими соседями. Президент встретился с армянской общиной Италии
В рамках рабочего визита в Итальянскую Республику Президент Республики Ваагн Хачатурян встретился с представителями армянской общины Рима в семинарии "Левонян".
В ходе встречи в прямой обстановке президент Хачатурян коснулся общего внутреннего и внешнего положения Армении, региональных проблем и принципов, принятых властями Армении для их решения.
Президент подчеркнул, что в настоящее время Армения имеет четкую позицию по вопросам достижения мира в нашем регионе и установления дружественных отношений со своими соседями.
Президент Республики коснулся также реформ, проведенных в последние годы в различных сферах внутренней жизни страны, в частности, в экономической. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что действующее правительство руководствуется принципами сделать экономическую среду Армении более гибкой и привлекательной для инвестиций и предпринимает для этого необходимые шаги.
В рамках встречи с представителями общественности Президент Республики наградил Летицию Леонарди и Талала Храиса Медалью Благодарности за заслуги перед Арменией и армянским народом.