Սերժ Սարգսյանը բաց նամակ է հղել ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ֆրանսիայի նախագահներին
Սերժ Սարգսյանը բաց նամակ է հղել ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ֆրանսիայի նախագահներին, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Դիմում եմ ձեզ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների, ովքեր անձամբ գիտեն, թե ինչ հանգրվանում էր բանակցային գործընթացը մինչև 2018 թվականը, երբ մեր հասարակությունը հուզական ընտրություն կատարեց և իշխանությունը հանձնեց պետության ընկալման հետ որևէ աղերս չունեցող գործչի:
Դիմում եմ, որ խնդրեմ ապրելու հնարավորություն տալ արցախցիներին: Ինձ համար մեծագույն ողբերգություն է, որ տարիներ առաջ մենք քննարկում էինք լուծումներ, որոնցով արցախցիները արժանապատվորեն կապրեին իրենց երկրում, հիմա խոսում ենք նրանց՝ գոնե ապրելու հնարավորության, ապրելու իրավունքի մասին:
Խնդրում եմ ձեզ, կանգնեցրե՛ք հումանիտար աղետը Արցախում: Ստիպե՛ք դիկտատորին բացել կյանքի ճանապարհը. հայասպանությունը կենսակերպ դարձրած ֆաշիստը չի՛ կարող մշտապես արհամարհել լրջագույն միջազգային կառույցների և երկրների հստակ ուղերձները: Կանգնեցրե՛ք արհավիրքը, ապահովե՛ք արցախցիների տարրական մարդկային կեցության պայմանները, այնուհետև անցեք դիվանագիտական լուծումներ գտնելու ջանքերին: Վաղը կարող է ուշ լինել»:

Серж Саргсян направил открытое письмо президентам США, России и Франции
Серж Саргсян направил открытое письмо президентам США, Российской Федерации и Франции, в котором, в частности, говорится:
«Я обращаюсь к вам как к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, лично знающим, каким был переговорный процесс до 2018 года, когда наше общество сделало эмоциональный выбор и передало власть фигуре, не согласующейся с восприятием государства.
Я прошу дать народу Арцаха шанс на жизнь. Для меня большая трагедия, что много лет назад мы обсуждали решения, благодаря которым народ Арцаха мог бы достойно жить в своей стране, сейчас мы говорим об их праве на жизнь, хотя бы о возможности жить.
Пожалуйста, остановите гуманитарную катастрофу в Арцахе. Заставьте диктатора открыть дорогу в жизнь, фашист, сделавший геноцид армян образом жизни, не всегда может игнорировать четкие посылы самых серьезных международных структур и стран. Остановите бедствие, обеспечьте базовые человеческие условия жизни граждан Арцаха, а затем приступайте к усилиям по поиску дипломатических решений. Завтра может быть слишком поздно».