Խովաևի հետ հանդիպմանը Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի մոտեցումները
Հուլիսի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հարավային Կովկասում համապարփակ կայունության հաստատման ուղղությամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային հարցերի վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները: Ընդգծվել է միջազգային մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման հրամայականը:
Զրուցակիցները հանգամանորեն քննարկել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի վճիռների։

На встрече с Ховаевым Мирзоян подтвердил подходы армянской стороны
21 июля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, специального представителя министра иностранных дел России по поддержке нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном Игоря Ховаева. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян подтвердил подходы армянской стороны относительно установления всеобъемлющей стабильности на Южном Кавказе и ключевых вопросов в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Собеседники обстоятельно обсудили гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора. Необходимости немедленного снятия Азербайджаном блокады Лачинского коридора, согласно трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 г.  и постановлений Суда ООН от 22 февраля и 6 июля.