Եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման և ԼՂ- ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ արդյունք չտվեց. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Եռակողմ հանդիպումը Լաչինի միջանցքի բացման և ԼՂ- ում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ  արդյունք չտվեց. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր գործադիրի նիստի մեկնարկին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում հուլիսի 15-ին՝ Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը՝ նշելով, որ ցավոք, այդ հանդիպմանը Լաչինի միջանցքի բացման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման առումով որևէ կոնկրետ արդյունք չտվեց։
Վարչապետի խոսքով՝ քաղաքական առումով ԵՄ խորհրդի նախագահը հանդիպմանը հաջորդած իր հայտարարության մեջ ընդգծեց Լաչինի միջանցքի բացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ԼՂ հայերի անվտանգության և իրավունքների օրակարգը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջոցով հասցեագրելու անհրաժեշտությունը։
«Մեր համոզմունքը եղել և շարունակում է մնալ այն, որ առանց միջազգային ներգրավվածության և մեխանիզմների այս երկխոսությունը չի կարող արդյունավետ լինել՝ առնվազն այն պատճառով, որ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ և սպառնալից հռետորաբանությունը ԼՂ հայության նկատմամբ, որի խորքային նպատակը, մեր գնահատմամբ, ԼՂ-ում էթնիկ զտումների իրականացումն է», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ սա ոչ թե տեսական պնդում է, այլ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմամբ իրագործվող կոնկրետ ծրագիր, որի ուղիղ դրսևուրումը էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի, պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների՝ դեպի ԼՂ մատակարարման իսպառ բացակայությունն է՝ ԼՂ-ում հայերի ապրելը անհնարին դարձնելու նպատակով։
Վարչապետը նաև հիշեցրեց ՄԱԿ արդարդատության դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների մասին, որոնցով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է բացել Լաչինի միջանցքը, որը մինչ օրս չի կատարվել։

Трехсторонняя встреча не дала результата в плане открытия Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в НК. Премьер-министр РА (ВИДЕО)
Сегодня в начале исполнительного заседания премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся состоявшейся 15 июля в Брюсселе трехсторонней встречи на фоне незаконного блокирования Лачинского коридора и углубления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, отметив, что, к сожалению, эта встреча не дала конкретных результатов в плане открытия Лачинского коридора и преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
По словам премьер-министра, в политическом плане в своем заявлении по итогам встречи председатель Совета ЕС подчеркнул необходимость открытия Лачинского коридора, а также необходимость решения вопросов безопасности и прав армян Нагорного Карабаха посредством диалога между Степанакертом и Баку.
« Наше убеждение было и остается в том, что без международного участия и механизмов этот диалог не может быть эффективным, хотя бы потому, что Баку продолжает свою агрессивную и угрожающую риторику в отношении армян НК, глубокой целью которых, по нашей оценке, является осуществление этнической чистки в НК», — сказал Никол Пашинян, отметив, что это не теоретическое утверждение, а конкретный план, реализуемый путем незаконного блокирования Лачинского коридора, прямым проявлением которого и является полное отсутствие поставок электроэнергии, природного газа, продуктов питания и других товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, чтобы сделать невозможным проживание армян в Нагорном Карабахе .
Премьер-министр также напомнил о юридически обязывающих решениях Суда ООН, которыми Азербайджан обязан открыть Лачинский коридор, которые до сих пор не выполнены.