Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քիչ առաջ ընդունել է «Թուրքիայի վերաբերյալ 2022 թվականի զեկույցը, որը «աջակցում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ ի շահ հաշտեցման, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության», հայտնում է ԵՄ-ում ՀՀ առաքելությունը։
Կոմիտեն նաև կոչ է անում շուտափույթ իրականացնել հատուկ ներկայացուցիչների կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպիսիք են օդային տարածքի և երկու երկրների միջև սահմանի բացումը:
Եվրախորհրդարանականները ևս մեկ անգամ կոչ են անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի ճանապարհ հարթեն հայ և թուրք ժողովուրդների միջև իրական հաշտեցման համար։
Փաստաթուղթը հորդորում է Թուրքիային ամբողջությամբ կատարել հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության հետ կապված իր պարտավորությունները։

Комитет по международным отношениям Европарламента призвал Турцию признать Геноцид армян
Комитет по внешним связям Европарламента недавно принял «Отчет по Турции за 2022 год, который поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Турцией на благо примирения, региональной стабильности и безопасности», сообщает представительство РА в ЕС.
Комитет также призывает к скорейшей реализации договоренностей, достигнутых спецпредставителями, таких как открытие воздушного пространства и границы между двумя странами.
Депутаты Европарламента еще раз призывают Турцию признать Геноцид армян, чтобы проложить путь к реальному примирению между армянским и турецким народами.
Документ призывает Турцию полностью выполнить свои обязательства, связанные с защитой армянского культурного наследия.