Մոսկվայում տեղի կունենա եռակողմ հանդիպում, որին կհաջորդի փաստաթղթի ստորագրում․ ՌԴ ԱԳՆ
Հուլիսի 17-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հանդիպել է ՌԴ-ում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուի հետ, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի հաշտեցման գործընթացը։
Ռուսական կողմը հաստատել է Լաչինի միջանցքի ամբողջական և անհապաղ ապաշրջափակման, դրա երկայնքով երկու ուղղություններով տրանսպորտային կապերի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնականոն կենսաապահովման համար բնականոն պայմաններ ստեղծելու անհրաժեշտությունից ելնելով։
ՌԴ ԱԳՆ հուլիսի 15-ի հայտարարության առնչությամբ Ադրբեջանի ԱԳՆ ոչ կոռեկտ մեկնաբանությունների հետ կապված ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը միշտ հարգել և շարունակում է հարգանքով վերաբերվել Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, լիովին հավատարիմ է դաշնակցային համագործակցության մասին երկկողմ հռչակագրի ոգուն և տառին։
«Միևնույն ժամանակ դա չի չեզոքացնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը համակողմանիորեն խթանելու, օրակարգային բոլոր հարցերի լուծման խնդիրը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովումը՝ բացառապես խաղաղ քաղաքական և դիվանագիտական ​​մեթոդներով»,- ասված է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ ռուսական կողմը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը մոտ ապագայում Մոսկվայում կազմակերպել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում։
«Կքննարկվի խաղաղության պայմանագրի շուրջ համաձայնության թեման, որին կհաջորդի Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների գագաթնաժողովը Մոսկվայում՝ նշված փաստաթուղթն ստորագրելու համար»,- հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:

В Москве состоится трехсторонняя встреча, после которой будет подписан документ. МИД РФ
17 июля заместитель министра иностранных дел Российской Федерации Андрей Руденко встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Азербайджана в Российской Федерации Поладом Бюльбюльоглу, сообщает МИД России.
В ходе беседы обсуждалась ситуация на Южном Кавказе, а также процесс примирения между Баку и Ереваном.
Российская сторона подтвердила необходимость полного и незамедлительного разблокирования Лачинского коридора, восстановления транспортного сообщения по нему в обоих направлениях, в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, исходя из необходимости создания нормальных условий для нормального жизнеобеспечения Нагорного Карабаха.
Относительно заявления МИД России от 15 июля относительно некорректных комментариев МИД Азербайджана было подчеркнуто, что Российская Федерация всегда уважала и продолжает уважать территориальную целостность Азербайджанской Республики, полностью придерживается духа и положений двусторонней декларации о союзническом сотрудничестве.
«В то же время это не нейтрализует задачи всемерного продвижения процесса армяно-азербайджанских отношений, решения всех вопросов повестки дня, в том числе обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха исключительно мирными политико-дипломатическими методами. », — говорится в сообщении.
Отмечается, что российская сторона подтвердила готовность организовать в ближайшее время в Москве трехстороннюю встречу министров иностранных дел Армении, Азербайджана и России.
«Будет обсуждена тема согласования мирного договора, после чего состоится саммит лидеров России, Азербайджана и Армении в Москве для подписания указанного документа», — сообщает МИД России.