Մաթիաս Լյութենբերգին ներկայացվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Հուլիսի 17-ին Երևանում տեղի են ունեցել Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները: Հայկական կողմից խորհրդակցությունները վարում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, գերմանական կողմից՝ ԳԴՀ ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Միջին Ասիայի հարցերով քաղաքական տնօրեն Մաթիաս Լյութենբերգը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերն ընդգծել են ընթացիկ տարում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև հարաբերությունների աննախադեպ ակտիվացումը՝ հաշվի առնելով երկկողմ բարձրաստիճան այցերը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Քննարկվել է հարաբերությունների հետևողական զարգացումը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Հատուկ կարևորվել է քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային, միջխորհրդարանական և ապակենտրոնացված ոլորտներում փոխգործակցությունը:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերին, ընդգծել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման և ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառման անհրաժեշտությունը:
Մաթիաս Լյութենբերգին ներկայացվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերը։

Матиасу Лютенбергу представили процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений
17 июля в Ереване состоялись очередные политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Германии. С армянской стороны консультации провел заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян, с немецкой стороны политический директор МИД ГДР по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии Матиас Лютенберг.
В ходе консультаций стороны подчеркнули беспрецедентную активизацию отношений между Арменией и Германией в текущем году с учетом двусторонних визитов на высоком уровне и расширения сотрудничества в различных сферах.
Обсуждено последовательное развитие отношений как на двусторонней, так и на многосторонней площадках. Особо подчеркнуто сотрудничество в политической, экономической, образовательной, культурной, межпарламентской и децентрализованной сферах.
Заместитель министра коснулся вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, подчеркнул необходимость устранения незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и исключения угрозы применения силы.
Матиасу Лютенбергу был представлен процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, ситуация с безопасностью в регионе и усилия Армении по установлению мира.