Հայաստանը ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս. պետք է անհապաղ սկսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը. ՌԴ ԱԳՆ
2022 թվականի հոկտեմբերին և 2023 թվականի մայիսին Եվրամիության հովանու ներքո անցկացվող գագաթաժողովներում Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքի մաս։  Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում Հայաստանի ղեկավարության ինքնիշխան որոշմանը, սակայն դա արմատապես փոխեց այն հիմնարար պայմանները, որոնց ներքո ստորագրվեց Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի իրավիճակը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՌԴ ԱԳՆ-ն:
«Կարծում ենք, որ այս պայմաններում չպետք է Ղարաբաղի հայ բնակչության ճակատագրի պատասխանատվությունը բարդել երրորդ երկրների վրա։  Պետք է անհապաղ սկսել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը՝ հենվելով ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա։
Ելնում ենք նրանից, որ սույն Համաձայնագրի անբաժանելի մաս պետք է դառնան Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հուսալի և հստակ երաշխիքները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների  համալիր անշեղ կատարումը, ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը ՝ ռուսական կողմը վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի բնականոն կենսագործունեության վերականգնմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին ակտիվորեն նպաստելու տրամադրվածությունը: Պատրաստ ենք մոտ ժամանակներս Մոսկվայում կազմակերպել արտգործնախարարների եռակողմ հանդիպում՝ քննարկելու բարձր մակարդակով պայմանավորվածությունների կատարման ուղիները, ներառյալ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման թեման, որին հաջորդելու է Մոսկվայում կայանալիք ռուս-ադրբեջանա-հայկական գագաթնաժողովը՝ Հիշյալ փաստաթղթի ստորագրման համար ։
Մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը զարգանում է բացասական սցենարով։  Խորանում է հումանիտար ճգնաժամը տվյալ տարածքում։ Տեղի բնակչությունը սննդի, դեղորայքի, առաջին անհրաժեշտության իրերի սուր պակաս է զգում, գործնականում զրկված է էլեկտրա-և գազամատակարարումից։ Դա կարող է ամենադրամատիկ հետեւանքներ ունենալ Ղարաբաղի հայերի՝ տարածաշրջանի  բնակիչների համար։
Ադրբեջանի ղեկավարությանը կոչ ենք անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակման, դրանով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը վերսկսելու, ինչպես նաև տարածաշրջանի էներգամատակարարման համար»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана, нужно незамедлительно приступить к подготовке мирного договора между Ереваном и Баку. МИД РФ
На саммитах, проведенных в октябре 2022 и мае 2023 года под эгидой Евросоюза, Армения признала Нагорный Карабах частью территории Азербайджана. Мы уважаем суверенное решение руководства Армении, но оно коренным образом изменило принципиальные условия, на которых было подписано соглашение от 9 ноября 2020 года лидеров России, Азербайджана и Армении, а также положение российских миротворческих сил, дислоцированных в регионе. Об этом говорится в заявлении МИД России.
«Мы считаем, что в этих условиях ответственность за судьбу армянского населения Карабаха не должна возлагаться на третьи страны. Подготовка мирного договора между Баку и Ереваном должна быть начата немедленно на основе достигнутых ранее договоренностей.
Исходим из того, что надежные и четкие гарантии прав и безопасности армян Карабаха, а также комплексная и последовательная реализация трехсторонних договоренностей между Россией, Азербайджаном и Арменией, включая разблокирование транспортных коммуникаций и начало процесса демаркации армяно-азербайджанской границы, должно стать неотъемлемой частью этого Соглашения.
Учитывая вышеизложенное, российская сторона подтверждает свою готовность активно содействовать усилиям международного сообщества, направленным на восстановление нормальной жизни Нагорного Карабаха. Готовы в ближайшее время организовать в Москве трехстороннюю встречу министров иностранных дел для обсуждения путей реализации договоренностей на высоком уровне, в том числе на тему согласования мирного договора, после чего состоится российско-азербайджанско-армянский саммит в в Москве для подписания вышеупомянутого документа.
Вызывает тревогу тот факт, что сегодня ситуация вокруг Нагорного Карабаха развивается по негативному сценарию. Гуманитарный кризис в этом районе углубляется. Местное население испытывает острую нехватку продуктов питания, медикаментов, предметов первой необходимости, практически лишено электро- и газоснабжения. Это может иметь самые драматические последствия для карабахских армян, жителей региона.
Призываем руководство Азербайджана принять незамедлительные меры для немедленной разблокировки Лачинского коридора, тем самым возобновив беспрепятственное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях, а также для энергоснабжения региона", - говорится в сообщении. МИД России.