Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Բաքվի առավելապաշտական նկրտումներին և հռետորաբանությանը
Հուլիսի 14-ին պաշտոնական այցով Լիսաբոնում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի ԱԳ նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և դրական դինամիկայի պահպանման նպատակով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների անցկացումը: Ընդգծվել է մինչ օրս բազմակողմ հարթակներում անմիջական շփումների ինտենսիվությունը, ինչպես նաև երկու երկրերի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացման նշականությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Ժուաու Կռավինյուն քննարկել են հայ-պորտուգալական օրակարգն ընդլայնելու և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները: Նշվել են առևտրատնտեսական ու գործարար կապերի աշխուժացման, ներդրումային ծրագրերի հեռանկարները պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել առկա ներուժն առավել արդյունավետ իրացնելու ուղղությամբ:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ մատնանշվել են մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, վերականգնվող էներգիայի ոլորտները, մտքեր են փոխանակվել համատեղ ընթացիկ և նոր ծրագրերի կյանքի կոչման շուրջ:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրունում են եղել նաև բազմակողմ օրակարգին առնչվող հարցերը: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում առկա փոխգործակցությանը:
Հայաստանի և Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչություների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել միջազգային և տարածաշրջանային հարցերին: Արարատ Միրզոյանն իր պորտուգալացի գործընկերոջը ներկայացրել է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղում առկա անվտանգային և մարդասիրական լուրջ մարտահրավերները:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից արդեն 7 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և դրա հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը չեն նպաստում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն ի կատար ածելու, ԼՂ շրջափակումը վերացնելու և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումները կանխելու հրամայականը՝ կարևորելով միջազգային դերակատարների հստակ գործողությունները:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև Բաքվի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից և հռետորաբանությունից, ագրեսիվ գործողություններից հրաժարվելու, ինչպես նաև ԼՂ ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրման կարևորությունը:
Նախօրեին ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի կազմակերպված պաշտոնական ընթրիքի ժամանակ ևս քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հարցերին, մասնավորապես Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի և ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությանը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելությանը: Ընդգծվել է վերջինիս կարևոր դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին կայունության ամրապնդման գործում:

Арарат Мирзоян сослался на экстремистские устремления и риторику Баку
14 июля находящийся в Лиссабоне с официальным визитом министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Португалии Жуао Гомишем Кравиньо.
Собеседники с удовлетворением отметили активизацию двустороннего политического диалога в последние годы и подчеркнули важность проведения взаимных визитов на высоком уровне для сохранения позитивной динамики. Подчеркнута интенсивность прямых контактов на многосторонних площадках на сегодняшний день, а также значение регулярных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.
Арарат Мирзоян и Жуао Кравину обсудили возможности расширения армяно-португальской повестки и углубления сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Были упомянуты перспективы активизации торгово-экономических и деловых связей, инвестиционных программ, выражена готовность предпринять шаги для более эффективной реализации имеющегося потенциала.
В качестве перспективных направлений сотрудничества были отмечены сферы высоких технологий, образования, туризма, возобновляемой энергетики, состоялся обмен мнениями о реализации совместных текущих и новых проектов.
Собеседники также акцентировали внимание на вопросах, касающихся многосторонней повестки дня. Они обсудили существующее сотрудничество в рамках партнерства РА-ЕС, а также международных структур.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Португалии обстоятельно обсудили международные и региональные вопросы. Арарат Мирзоян представил своему португальскому коллеге ситуацию на Южном Кавказе, последние события в процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений, серьезные вызовы безопасности и гуманитарные проблемы в Нагорном Карабахе.
Министр Мирзоян подчеркнул, что незаконная блокировка Азербайджаном Лачинского коридора более чем на 7 месяцев и углубление в результате этого гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе не способствуют усилиям по установлению прочного мира. Министр Мирзоян также подчеркнул необходимость выполнения юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля о снятии блокады Нагорного Карабаха и предотвращении этнических чисток со стороны Азербайджана, подчеркнув важность целевых действий международных акторов.
Министр Мирзоян также подчеркнул важность отказа Баку от максималистских амбиций и риторики, агрессивных действий, а также решения вопросов прав и безопасности населения Нагорного Карабаха.
Вчера на официальном ужине, организованном в честь визита министра иностранных дел РА, был обсужден широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес. Был затронут вопрос партнерства Армения-ЕС, в частности постоянной поддержки ЕС в укреплении программы демократических реформ и институционального потенциала в Армении, а также миссии гражданского наблюдателя ЕС в Армении. Подчеркнута важная роль последнего в укреплении стабильности на международной границе Армении и Азербайджана.