Ավտորիտարիզմն ու բռնապետությունը լուրջ հարցականի տակ են դրել ժողովրդավարության ուղով տարածաշրջանի զարգացումը. Բրունո Ռըտայո
Ֆրանսիա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյին: «Մենք բարձր ենք գնահատում 2020 թվականից ի վեր Ձեր անձնական հանձնառությունը Հայաստանի եւ Արցախի հարցում՝ որպես ֆրանսիական ծանրակշիռ քաղաքական գործիչ եւ Ձեր ծավալած գործունեությունը՝ որպես Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր-նախագահ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ-ի համար կարեւորություն ունեցող հարցերում, հատկապես՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից ի վեր Սենատի կողմից արտահայտվող համերաշխության ու սկզբունքային դիրքորոշումների համար:
Բրունո Ռըտայոն նշել է, որ այս հանդիպումն իր համար առաջին հերթին լավ բարեկամների հետ շփվելու սպասված առիթ է, որը հնարավորություն կտա նորություններ իմանալ Հայաստանի եւ արցախահայության մասին: Նա հայտնել է, որ Հայաստան կատարած վերջին այցը մտահոգիչ էր. սպառնալիքի տակ են ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլեւ Հայաստանի բնակիչները: Բրունո Ռըտայոն հավելել է, որ ավտորիտարիզմն ու բռնապետությունը լուրջ հարցականի տակ են դրել ժողովրդավարության ուղով տարածաշրջանի զարգացումը:
Ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն արձագանքել է, որ ամենօրյա ռեժիմով բարձրաձայնում են միջազգային հանրությանը սրա մասին եւ մեր գործընկերներից ակնկալում  շարունակական աջակցություն ու կոնկրետ քայլեր՝ տարածաշրջանը ցնցումներից ու պատերազմից զերծ պահելու համար:

Авторитаризм и диктатура серьезно поставили под сомнение развитие региона через демократию. Бруно Ретайо
В рамках рабочего визита во Францию ​​делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с главой фракции "Республиканцы" Бруно Ратайо. «Мы высоко ценим вашу личную приверженность проблеме Армении и Арцаха с 2020 года как видного французского политика и вашу деятельность в качестве основателя-председателя группы по нагорно-карабахскому вопросу в Сенате», - сказал Председатель НС РА.
Он выразил благодарность за солидарность и принципиальную позицию Сената в важных для РА вопросах, особенно после 44-дневной войны 2020 года.
Бруно Ретайо отметил, что эта встреча для него, прежде всего, долгожданная возможность общения с хорошими друзьями, что даст возможность узнать новости об Армении и арцахских армянах. Он сказал, что его последний визит в Армению был тревожным. Под угрозой находится не только народ Нагорного Карабаха, но и народ Армении. Бруно Ретайо добавил, что авторитаризм и диктатура серьезно поставили под сомнение развитие региона через демократию.
В ответ Спикер Национального Собрания РА ответил, что они ежедневно поднимают этот вопрос перед международным сообществом и ожидают от наших партнеров постоянной поддержки и конкретных шагов, чтобы сохранить регион свободным от потрясений и войны.