Ֆրանսիան պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով աջակցել Հայաստանին
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 11-ին հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեին: ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել նորից հանդիպելու հնարավորության և ջերմ ընդունելության համար:
ՀՀ ԱԺ խոսնակն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի ամբողջ քաղաքական դաշտը համախմբող մեր երկրների բարեկամությունը ձևավորվել է նաև Սենատի նախագահ Լարշեի ծանրակշիռ քաղաքական հեղինակության եւ անձնական ջանքերի շնորհիվ:
Կողմերն անդրադարձել են Սենատի նախաձեռնած և ընդունված ԼՂ դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը բարձրաձայնող, Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուն և Հայաստանի տարածքից ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերմանը վերաբերող բազմաթիվ բանաձևերին: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Լարշեին և Ֆրանսիայի «Հանրապետականներ» կուսակցության ավելի քան 170 խորհրդարանականներին հունիսի 12-ին «Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրված վախճանը» և այդ տարածքի հայ բնակչության` ջարդերի ենթարկվելու վտանգը կանխելու վերաբերյալ հավաքական կոչի համար:
Սենատի նախագահն ի պատասխան արձագանքել է, որ երբևէ սովորություն չի ունեցել ստորագրելու բաց նամակներ, սակայն Հայաստանին և արցախահայությանը վերաբերող բաց նամակի առաջին ստորագրողներից է և պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով աջակցել Հայաստանին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել երկու խորհրդարանների միջև ստորագրված համաձայնագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, ինչպես նաև միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությանը:
Ֆրանսիացի գործըկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է հաղորդել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակից` անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետևանքով փաստացի շրջափակման մեջ գտնվող արցախահայերի իրավունքների իրացման անհնարինությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ ադրբեջանական ուժերը կրակի տակ են պահում սահմանամերձ գոտիները՝ հավելելով, որ ագրեսիայի սանձազերծման հարցում ապավինում ենք Ֆրանսիայի և միջազգային այլ գործընկերների աջակցությանը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի իշխանությունները վերահաստատել են տարածաշրջանում համապարփակ ու երկարատև խաղաղության հաստատման հանձնառությունը և այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների շարունակական ջանքերի գործադրումը կարևոր գործոն է համատեղ ուժերով արդյունքի հասնելու համար:
Գործընկերները մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայման շուրջ, որն էականորեն նպաստել է մեր արևելյան սահմաններին հարաբերական կայունության հաստատմանը:
Սենատի նախագահի հետ հանդիպմանը նախորդել էր Ֆրանսիայի ազգային հարստություն համարվող հայտնի քաղաքական, ռազմական գործիչների, մտավորականների եւ հանրահռչակ գրողների պանթեոն այցը: Պանթեոնում հաջորդ տարվա փետրվարին նախատեսված է վերահուղարկավորել Ֆրանսիայի ազգային հերոս, ֆրանսիական «Պատվո լեգեոնի» հետմահու շքանշանակիր Միսաք Մանուշյանի աճյունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել Միսաք Մանուշյանի աճյունը Ֆրանսիայի պանթեոն տեղափոխելու նախաձեռնության ամենահետևողական հեղինակ, սենատոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Պիեռ Ուզուլիասին, որը ներկա էր հանդիպմանը: Այս առիթով Սենատի նախագահը նշել է, որ վերջերս է վերընթերցել Միսաք Մանուշյանի գնդակահարությունից առաջ կնոջն ուղղված լավատեսական նամակը, որը բնորոշում է հայ ժողովրդի ազատատենչությունը և նվիրվածությունը ժողովրդավարական արժեքներին:

Франция готова поддержать Армению всеми возможными способами
11 июля делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, находящаяся с рабочим визитом во Франции, встретилась с Председателем Сената Французской Республики Жераром Ларше. Председатель НС РА выразил удовлетворение возможностью новой встречи и теплым приемом.
Спикер НС подчеркнул, что дружба наших стран, объединяющая все политическое поле Франции, сформировалась также благодаря весомому политическому авторитету и личным усилиям Председателя Сената Ларше.
Стороны сослались на множество инициированных и принятых Сенатом резолюций, осуждающих азербайджано-турецкую агрессию против Нагорного Карабаха, ставящих вопрос о необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики, наложении санкций на Азербайджан и немедленном выводе азербайджанских войск с территории Армении. Ален Симонян выразил благодарность Ларше и более чем 170 парламентариям французской партии «Республиканцы» 12 июня за коллективный призыв предотвратить «запланированный конец Нагорного Карабаха» и опасность массовых убийств армянского населения этого района.
Председатель Сената ответил, что никогда не имел привычки подписывать открытые письма, но он является одним из первых, кто подписал открытое письмо в отношении Армении и арцахских армян, и готов поддерживать Армению всеми возможными способами.
На встрече упоминались работы, проводимые в рамках соглашения, подписанного между двумя парламентами, а также активное взаимодействие межпарламентских групп дружбы.
По просьбе французского делового партнера Ален Симонян подробно рассказал о ситуации, создавшейся в результате азербайджанской агрессии, сославшись на невозможность реализации прав арцахских армян, находящихся в фактической блокаде из-за кризиса Лачинского коридора. .
Спикер Национального Собрания РА подчеркнул, что азербайджанские силы держат под огнем приграничные зоны, добавив, что в подавлении агрессии мы рассчитываем на поддержку Франции и других международных партнеров.
Он напомнил, что власти Армении подтвердили свою приверженность установлению всеобъемлющего и прочного мира в регионе и постоянные усилия международных партнеров в этом направлении являются важным фактором для достижения результатов совместными силами.
Партнеры обменялись идеями о размещении миссии ЕС в Армении, что в значительной степени способствовало установлению относительной стабильности на наших восточных границах.
Встрече с председателем Сената предшествовало посещение пантеона известных политиков, военных, интеллектуалов и известных писателей, считающегося национальным достоянием Франции. В феврале следующего года планируется перезахоронить в Пантеоне останки национального героя Франции Мисака Манушяна, посмертно награжденного французским орденом Почетного легиона. Спикер Национального Собрания РА выразил особую благодарность присутствовавшему на встрече сенатору, члену группы дружбы Франция-Армения, самому последовательному автору инициативы передачи останков Мисака Манушяна французскому пантеону, Пьеру Узулиасу. По этому поводу Председатель Сената отметил, что недавно перечитал оптимистичное письмо, адресованное жене Мисака Манушяна перед его расстрелом, которое характеризует свободолюбие и приверженность армянского народа демократическим ценностям.