Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահին ներկայացրել է ԼՂ-ում ստեղծված անվտանգային և մարդասիրական խնդիրները
Հուլիսի 8-ին Խորվաթիայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում անվտանգային զարգացումները, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային խնդիրների վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը: Երկարատև խաղաղության հասնելու համատեքստում ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված անվտանգային և մարդասիրական խնդիրներին։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտմանն ուղղված՝ Բաքվի քաղաքականության կանխման նպատակով միջազգային կոնկրետ քայլերի անհրաժեշտությունը: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից ադրբեջանական կողմը խոչընդոտներ է ստեղծում անգամ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի՝ ԼՂ անարգել մարդասիրական հասանելիության համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկու երկրների միջև հարաբերությունների, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցերի, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում Հյուսիսային Մակեդոնիայի նախագահության գերակայությունների և առկա մարտահրավերների շուրջ:

Арарат Мирзоян представил исполняющему обязанности председателя ОБСЕ созданные в Нагорном Карабахе проблемы безопасности и гуманитарные проблемы
Состоялась встреча главы МИД РА Арарата Мирзояна с действующим председателем ОБСЕ, министром ИД Северной Македонии Буяром Османи.
8 июля в Хорватии министр Мирзоян представил развитие ситуации в области безопасности на Южном Кавказе, позицию армянской стороны по ключевым вопросам в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. В контексте достижения долгосрочного мира была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.
Были упомянуты проблемы безопасности и гуманитарного характера, возникшие в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость конкретных международных шагов для предотвращения проводимой Баку политики этнической чистки армян Нагорного Карабаха.
Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня азербайджанская сторона создает препятствия даже Международному комитету Красного Креста для беспрепятственного гуманитарного доступа в Нагорный Карабах.
Собеседники также обменялись мнениями по отношениям между двумя странами, а также вопросам взаимодействия на международных площадках, включая приоритеты и текущие вызовы председательства Северной Македонии в ОБСЕ.