ԼՂ պաշտպանության բանակի գոյության պատճառները յուրաքանչյուրը կարող է գտնել Ադրբեջանի քարոզչության և գործողությունների մեջ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և այլ հարցերի:
Մասնավորապես, վարչապետը նշել է.
«Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ,
Սիրելի ժողովուրդ,
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օր-օրի սրվում է: Ինչպես տեղյակ եք, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած սադրանքից հետո Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումներից: Մատակարարումներ իրականացնելու հնարավորություն չունեն նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները, որովհետև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ամբողջապես:
Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները նույնպես ամիսներ շարունակ խափանված են Ադրբեջանի կողմից: Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք ադրբեջանական հռետորաբանության և քարոզչության շարունակական սրում հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ: Չեն դադարում Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչող ադրբեջանական անհիմն մեղադրանքները, մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերել Հայաստանի բանակի ստորաբաժանումներն այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինվոր չունի: Արձանագրում եմ ևս մեկ անգամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության բանակ չկա, Լեռնային Ղարաբաղում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակը, որի գոյության պատճառները յուրաքանչյուր ոք ամեն օր կարող է գտնել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչության և գործողությունների մեջ, որի անթաքույց էությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելն է:
Ըստ էության, այդ քաղաքականության սողացող իրագործումն ենք այսօր տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում: Էթնիկ զտման ադրբեջանական այդ քաղաքականության մասn է նաև այն միջազգային կազմակերպությունների և երկրների թիրախավորումը, ովքեր օբյեկտիվ գնահատական են տալիս Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Ադրբեջանի գործողություններին:
Այս առումով, Ադրբեջանն ամիսներ շարունակ լայնածավալ հակաքարոզչություն է սկսել Ֆրանսիայի նկատմամբ, որի թե պաշտոնական, թե հանրային հարթակներում հնչում են հասցեական գնահատականներ և ահազանգեր` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ իրագործվող ապօրինի քայլերի մասին: Ֆրանսիայի դեմ ուղղված քարոզչությունն այլ երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամին հասեցական հնարավոր գնահատականները կանխելն է: Հայաստանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային՝ պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի, որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ հասցեական գնահատականներով հանդես գան՝ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Այս ողջ իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի շարունակական դիվանագիտական աշխատանքը: Որքան էլ ծանր լինի թե բարոյապես, թե քաղաքական, թե էմոցիոնալ առումով՝ մենք որևէ պարագայում ինքնատիրապետումը չպետք է կորցնենք:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել իր տարածքով տրանսպորտային կապի ապահովման պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ միջանցքային ինչ-որ երկիմաստ մեկնաբանություններով: Այստեղ նույնպես ստիպված եմ կրկնել, որ Հայաստանը երբևէ ոչ գրավոր, ոչ բանավոր որևէ միջանցքային պարտավորություն չի ստանձնել և նման որևէ մեկնաբանություն երբևէ չի ընդունի: Որ Հայաստանը որևէ միջանցքային պարտավորուրթյուն չի ստանձնել՝ կարող է տեսնել յուրաքանչյուր ոք՝ կարդալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավոզորության ներքո ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է և հայտարարում է, որ պատրաստ է դրան: Արդեն վաղուց Հայաստանի կառավարւթյան որոշման նախագիծ է դրված պաշտոնական շրջանառության, որով նախատեսվում է թվով երեք հսկիչ անցակետերի հիմնադրումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին՝ Հայաստանի կողմից: Այդ որոշումը չի ընդունվում՝ Ադրբեջանի դեստրուկտիվ մոտեցման պատճառով, որը նմանատիպ գործընթաց անգամ չի էլ նախաձեռնել և չի ցանկանում ճանապարհ տրամադրել Հայաստանին: Այսինքն, տրամաբանությունն այն է, որ նույն որոշումը պետք է նաև Ադրբեջանի կողմից կայացվի, որպեսզի և Հայաստանի կողմից, և Ադրբեջանի կողմից լինեն այդ անցագրային կետերը, որպեսզի տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն ապաշրջափակվեն: Ադրբեջանը չի անում սա և Ադրբեջանի մոտեցումն այդպիսին է, որովհետև նա չի հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետությանը շրջափակման ենթարկելու իր 30-ամյա քաղաքականությունից:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել նաև ականապատման հարցերով: Նախ Արդարադատության միջազգային դատարանը սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ հերքեց ականապատման հարցերում Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները և հետո հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին Ադրբեջանին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների, ականադաշտերի քարտեզները, որոնց օգտագործմամբ այսօր Ադրբեջանում իրականացվում են ականազերծման լայնածավալ աշխատանքներ: Իսկ Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Որքան էլ այսօրվա իրերի դրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոնոցիանոլ առումով՝ խաղաղության օրակարգի իրացումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի: Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընթաց կա: Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ:
Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման: Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը: Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով: Շնորհակալություն»:

Каждый может найти причины существования Армии обороны Нагорного Карабаха в пропаганде и действиях Азербайджана. Премьер-министр
Очередное заседание правительства состоялось под руководством премьер-министра Никола Пашиняна. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и других вопросов.
В частности, Премьер-министр отметил:
«Уважаемые участники заседания правительства,
Уважаемые граждане!
В результате незаконной блокады Лачинского коридора с каждым днем ​​обостряется гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Как известно, после провокации у Хакарского моста 15 июня Нагорный Карабах лишен всякого рода товарных поставок. Даже российские миротворцы, дислоцированные в Нагорном Карабахе, не имеют возможности доставлять грузы, потому что Лачинский коридор полностью перекрыт.
Поставки природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах также были нарушены Азербайджаном в течение нескольких месяцев. В то же время мы наблюдаем непрерывную эскалацию азербайджанской риторики и пропаганды, особенно в направлении Нагорного Карабаха. Безосновательные обвинения Азербайджана в адрес Республики Армения не прекращаются, в частности, Азербайджан продолжает требовать от Армении вывода частей армянской армии из Нагорного Карабаха в условиях отсутствия у Республики Армения солдат в Нагорном Карабахе. Еще раз фиксирую, что в Нагорном Карабахе нет армии Республики Армения, в Нагорном Карабахе действует Армия обороны Нагорного Карабаха, причины ее существования каждый день можно найти в официальной пропаганде и действиях Азербайджана.
По сути, мы наблюдаем сегодня ползущую реализацию этой политики в Нагорном Карабахе. Частью этой азербайджанской политики этнической чистки является также преследование тех международных организаций и стран, которые дают объективную оценку гуманитарному кризису, возникшему в Нагорном Карабахе, и действиям Азербайджана.
В связи с этим Азербайджан уже несколько месяцев развернул широкомасштабную контрпропаганду против Франции, официальные и общественные платформы которой звучат целенаправленными оценками и тревогами по поводу незаконных шагов, предпринятых Азербайджаном против армян Нагорного Карабаха. Пропаганда против Франции направлена ​​на то, чтобы помешать другим странам оценить гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе. Армения, в свою очередь, благодарит Францию, и принимает все меры для того, чтобы все больше и больше стран и международных организаций давали адекватные оценки сложившемуся в Нагорном Карабахе гуманитарному кризису.
Нашим ответом на всю эту ситуацию должна стать продолжение дипломатической работы. Как бы ни было тяжело морально, политически или эмоционально, мы не должны выходить из себя ни при каких обстоятельствах.
Азербайджан продолжает обвинять Армению в невыполнении своих обязательств по обеспечению транспортного сообщения через ее территорию, при этом некоторые трактовки коридора неоднозначны. Здесь я также должен повторить, что Армения никогда не брала на себя никаких письменных или устных обязательств в отношении коридора и никогда не примет такое толкование. В том, что Армения не взяла на себя никаких обязательств по коридору, может убедиться любой, кто прочитает трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Что касается разблокирования региональных коммуникаций, находящихся под суверенитетом и юрисдикцией стран, то Армения неоднократно заявляла и заявляет, что готова к этому. В официальном обращении давно находится проект постановления правительства Армении, который предусматривает создание Арменией трех контрольно-пропускных пунктов на армяно-азербайджанской границе. Это решение не принимается из-за деструктивного подхода Азербайджана, который даже не инициировал подобный процесс и не хочет уступать Армении. Другими словами, логика в том, что такое же решение должен принять и Азербайджан, чтобы и у Армении, и у Азербайджана были эти пропускные пункты, чтобы были разблокированы региональные транспортные инфраструктуры. Азербайджан этого не делает и это подход Азербайджана.
Азербайджан также продолжает обвинять Армению в проблемах с установкой мин. Сначала Международный Суд своим решением от 22 февраля с.г. отверг обвинения в адрес Армении в вопросе минирования, а затем, чтобы показать свою искренность и решимость в урегулировании отношений, Армянская сторона в предыдущие годы передала Азербайджану карты всех территорий и минных полей, находящихся под контролем последнего, которые сегодня используются в Азербайджане. И Азербайджан не предпринял никаких адекватных шагов в ответ на это, по сей день продолжает незаконно удерживать армянских военнопленных и использовать их как политический торг.
Уважаемые участники заседания правительства, уважаемые граждане,
Каким бы сложным ни было нынешнее положение дел с точки зрения моральных, политических, эмоциональных аспектов безопасности, реализация мирной повестки не имеет альтернативы. Права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны решаться в рамках международных механизмов диалога Баку-Степанакерт, и между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан мирный договор. Прогресс, зафиксированный на недавних армяно-азербайджанских переговорах в Вашингтоне, не является ощутимым, но определенный прогресс есть. В ближайшее время планируется моя встреча с Президентом Азербайджана в Брюсселе при посредничестве Председателя Европейского Совета.
К сожалению, текст мирного договора между Арменией и Азербайджаном еще не готов к подписанию. Надеюсь воплотить в жизнь позитивные моменты, зафиксированные в Вашингтоне в ходе предстоящей встречи. Все вопросы должны решаться дипломатическим путем. Спасибо."